Cupáková v rozhovoru pro server Novinky.cz potvrdila, že obří zakázka se netýká jen samotných letadel, ale mnoha dalších náležitostí. „Na celé zakázce se podílí asi čtyřicet položek. Pořizujeme si celou schopnost, což předpokládá, že budeme mít vycvičené piloty, připravenou infrastrukturu, připravený personál, zajištěnou oblast bezpečnosti a vyškolené bezpečnostní techniky,“ popisuje Cupáková.
Česká strana podle ní nemohla vyjednat levnější podmínky, protože cena stíhaček je neměnná pro jakékoliv kupce. „Pořád obecně platí, že jedno letadlo vychází na 80 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Ta cena je stoprocentně neměnná. Nikdo nikdy nevyjedná jinou cenu, než Američané dávají své i ostatním armádám. V obchodě vláda – vláda a v takto komplexním projektu je potřeba na rovinu říci, že nevyjednáme jinou cenu za letouny a výcvik, protože v tomto jsou ceny pro všechny naprosto identické,“ vysvětluje Cupáková.
I tak ale prý právě česká strana vyvíjí ze všech zemí největší tlak na to, aby byla dohoda co nejvýhodnější v ostatních parametrech. „Byla jsem překvapená, že nám teď v USA řekli, že jsme země, která vyvíjí největší tlak, který zatím při vyjednáváních zažili. Vzala jsem si to jako kompliment,“ říká Cupáková s tím, že vyjednává desetiletý kontrakt, v jehož rámci bude zcela zabezpečený provoz a servis letadel.
Úspory vyjednávací tým v čele s Cupákovou hledá například na výcviku personálu. „Velkou roli v ceně hraje výcvik personálu, a to je částečně na nás, jak si to zorganizujeme. Některé země celý výcvik uskuteční v USA, ale zaplatí si za to. My necháme ve Spojených státech vycvičit jen část pilotů, jen instruktory, a ti nám pak budou cvičit piloty u nás. Na tom se snažíme maximálně šetřit. Snažíme se také získat informace, co obnáší údržba letounu, aby si ji mohli dělat v maximální míře sami vojáci na základně,“ ubezpečuje Cupáková, že je snaha o co největší úsporu.
Celý kontrakt musí být podle Cupákové smysluplný v rámci rozpočtu armády, jinak by nákup neproběhl. „Hned jak jsem se stala vyjednavačkou v tomto kontraktu, dávám si velký pozor na to, abych měla doloženo, že ten nákup v rámci celého rozpočtu resortu obrany dává smysl, a abych vyvíjela dostatečný tlak na armádu, která musí jasně vyčíslit nejen to, kolik bude stát samotný letoun, ale jaké s tím budou spojené celkové náklady a zda ufinancujeme ostatní potřeby,“ tvrdí Cupáková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma