Jiřího Stránského si v první jablonecký zimní den (samozřejmě že dle počasí, nikoli kalendáře) přišlo poslechnout několik desítek lidí. Třiaosmdesátiletý spisovatel celých 90 minut stál. Až ho jeden divák vyzval, jestli si nechce sednout. „Odpovím vám stejně jako to dělám, když mě někdo pouští sednout v tramvaji. Děkuji, postojím, seděl jsem deset let,“ pobavil sál.
Stránského zatkli v 19 letech a obvinili z velezrady. „Mlátili mě hlava nehlava, abych se přiznal. Ale já nevěděl k čemu,“ vzpomínal. Už předtím byl těsně před maturitou vyhozen z gymnázia. Důvody byly politické. Stránský pochází z pražské patricijské rodiny, z otcovy strany má šlechtické předky. Otcem jeho matky byl bývalý meziválečný předseda vlády Jan Malypetr. Ve vězení prošel několika pracovními tábory, včetně jáchymovských uranových dolů.
Stránský však tvrdí, že je bytostný optimista. Vždyť i jeho první knížka, ve které vzpomíná na roky ve vězení, se jmenuje Štěstí. „Potkal jsem tam elitu českého národa,“ konstatoval. Po svém uvěznění však byl plný zášti. Pomohl mu básník Jan Zahradníček. „Říkal mi, že je na mně vidět nenávist a touha po pomstě. A že se toho musím zbavit, jinak mě to sežere,“ uvedl. Nebylo to hned, ale zhruba po roce to dokázal. „Jsem teď tolerantní, mezi svými přáteli mám i bývalé komunisty,“ sdělil.
Prezident Zeman je kazišuk
Ale jeho tolerance má přeci jen své mantinely. A ty patrně překročil prezident Zeman. V nedávném pořadu ČRo Plus si redaktorka Renata Kalenská pozvala k debatě Johna Boka a Jiřího Stránského. Bok a Kalenská probírali kriticky Miloše Zemana, ale Stránský se držel stranou a mlčel. Což u něj není obvyklé. „Proč nemluvíš, tak řekni svůj názor, nabádal mě John Bok. Když já bych musel říci jedno slovo a do toho se mi nechce, odvětil jsem. Ale tak dlouho do mě hučeli, až jsem dokonce dvakrát prohlásil: Prezident Zeman je kazišuk,“ objasnil spisovatel. A jal se vysvětlovat. „Běžnější je slovo kazisvět. Ale ten je nešikovný, levý na obě ruce. Ale kazišuk to dělá záměrně.“
Prezidenta Zemana se týkala i roztržka mezi Stránským a Martinem Dejdarem, který ztvárnil hlavní roli v seriálu natočeného podle spisovatelovy předlohy Zdivočelá země. Dejdar podpořil v prezidentských volbách Zemana. „Bouchly ve mně tenkrát saze. Ale uznal jsem, že jsem to se svojí reakcí přepískl a omluvil se,“ odpověděl na dotaz diváka.
Rozebíral se i seriál České století, zvláště poslední dva díly, ve kterých vystupoval Václav Havel. Divačka je vnímala rozporuplně, stejně jako Stránský. „Do Laterny magiky v listopadu 1989 jsem chodil, vím, jak to tam probíhalo. I když jsem se nedral dopředu. Věděl jsem, že se bude muset jít na kompromis s komunisty, a u toho jsem být nechtěl,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban