Letošní rok je supervolební a i vy byste chtěl již potřetí obhájit váš mandát. Co očekáváte od dvou následujících voleb, s čím do nich jdete?
Já se společně s lidmi okolo sebe soustřeďuji hlavně na volby do zastupitelstev obcí. Vím, že některé věci ovlivnit můžu a některé ne, takže se má pozornost logicky přesouvá na témata, kde je můj hlas slyšet. V nejbližší budoucnosti očekávám přesun pravomocí na regionální úroveň, protože svět už je tak složitý a zahlcený informacemi, že se centrálně řídit nedá. Nabízím tedy svým opočenským sousedům, abychom vzali budoucnost Opočna do svých rukou a vytvořili si budoucnost, která se nám bude líbit. S veškerou zodpovědností s tím spojenou.
Prozradíte nám také, jaké jsou vaše vize a plány, kam chcete město vést do budoucna?
Vím, že kulturnost národa je nesmírně důležitá pro zachování demokratických principů. Když přežije kultura, přežije národ, řekl už přede mnou Jan Viktor Mládek a mnozí další. Proto se snažím z Opočna vybudovat živé kulturní srdce východních Čech, kam se lidé budou rádi vracet. A hlavně normálně, bezstarostně žít. Když se zamyslím nad tím slovem bezstarostně, jako starosta si dělám starosti, aby je nemuseli mít moji spoluobčané. I proto jsme třeba neprodali naši vodu do cizích rukou.
Jak se vyvíjí osud kapucínského kláštera při kostele Narození Páně v Opočně? Městu, které má o komplex zájem, jej přislíbili darovat kapucíni, kteří ale nejdříve musí dosáhnout toho, aby jim byl v rámci zákona o církevním vyrovnání vrácen. Jak to s kauzou aktuálně vypadá?
Kauza je stále v pohybu a zatím netušíme, jak vše dopadne. Udělali jsme maximum pro to, aby klášter přešel zpět ke kapucínům a poté ho začalo spravovat město. Měli jsme vážné obavy o komerční zneužití takto významné památky, kdyby se prodala prvnímu, kdo půjde okolo. Přitom by to mohl být krásný kulturní prostor, vlastně další krok v našem nadčasovém projektu Opočno Františka Kupky. Pokud se čtenáři s tímto projektem dosud nesetkali, zmíním, že nejslavnější český malíř František Kupka se narodil právě v Opočně.
Vítáte tak vy osobně schválení zákona o vyrovnání s církvemi? A co nyní říkáte na snahy, především ČSSD a KSČM o revizi zákona?
Tohle je nesmírně složitý a nejednoznačný proces, do kterého pronikl populismus politiků. Všichni ateisté rádi slyší, když někdo řekne: Církvím už ani korunu. Můj názor není takhle vyhraněný. Pokud je církevní řád rozumný a otevřený diskuzi, dá se s ním často diskutovat líp než se státní správou. Mé zkušenosti ukazují, že když majetek spravuje někdo, kdo k němu má opravdový vztah, dopadne to ve výsledku dobře pro všechny. A to platí pro kláštery stejně jako pro zámky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková