EU dnes odhlasovala novou směrnici o zbraních, která významně omezuje legální držitele zbraní. Čeští europoslanci byli proti směrnici, ale byli přehlasováni. Europoslanec Jiří Pospíšil zvolený do Evropského parlamentu za TOP 09 nechápe, jak si někteří jeho kolegové mohou myslet, že bojem proti legálním držitelům zbraní bojují proti terorismu.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO) jsou zjevně stejného názoru a hledají cesty, jak směrnici obejít. Současně se počítá s podáním žaloby na směrnici.
„Musíme přijít s takovým opatřením, které nebude lidi omezovat a nebude je zbavovat toho, na co mají právo. Začneme pracovat na návrhu zákona o branných spolcích, který by umožňoval ponechat do značné míry držitelům ty zbraně, které spadají do kategorie zakázaných zbraní,“ prozradil ministr Stropnický. Jeho slova přinesl server Aktuálně.cz.
Na spolky či aktivní policejní zálohy by se směrnice EU nevztahovala. Ukazuje to alespoň výjimka obsažená v textu předpisu. Registrované spolky by v případě potřeby mohly pomoci s obranou země, podobně jako je to ve Finsku či v Pobaltí. Směrnice EU by pak sice platila, ale ne pro evidované členy spolků, aniž by se musela měnit česká ústava. Do spolků by se přitom nemuseli hlásit jen držitelé zbraní.
„To můžou být zdravotníci, to můžou být nakonec i ajťáci se specializací třeba na nějaká bezpečnostní témata. Mělo by to podmínit široký zájem nebo umožnit seberealizaci, když někdo má zálibu, která s tou branností v širokém smyslu slova souvisí,“ řekl Stropnický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp