Semín patří ke studentům, kteří připravovali listopadovou protestní demonstraci. V říjnu 1989 byl za činnost v Hnutí za občanskou svobodu a v dalších protirežimních iniciativách vyloučen ze studia. Stál v čele okupační stávky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Myslí si však, že v současných studentských protestech nejde o svobodu.
Užiteční idioti proti akademickým svobodám
„Absence kritického hlasu na adresu protestujících vysokoškolských studentů je jen dalším důkazem selhání soudobých intelektuálních elit. V zápase o budoucí podobu univerzitního vzdělání se revoltující studenti dostali do pozice užitečných idiotů, sloužících k prosazování ideologií, jež svobodnému bádání a opravdovým akademickým svobodám rozhodně nepřejí,“ říká Semín.
„Když vidím, jaké vůdce protestní hnutí studentů a část vysokoškolských pedagogů vygenerovalo, vidím zde zřetelnou stopu neomarxismu a radikálního socialismu. Jen namátkou - anarchofeminista Ondřej Slačálek, mluvčí Socialistické solidarity Jan Májíček či radikálně levicový intelektuál, vystupující na akcích ProAlt a současně prorektor UK Stanislav Štech. Také proto má iniciativa "Za svobodné vysoké školy" podporu radikálně levicového Deníku Referendum, hnutí ProAlt a jim příbuzných spolků,“ zlobí se bývalý studentský protikomunistický aktivista Semín.
Na akci parazitují havlisté
Kromě neomarxistů se ve studentských protestech podle Semína také angažují takzvaní havlisté. „Také jistě stojí za zmínku, jak na této veřejnoprávními médii opečovávané akci parazitují lidé z řad ideových stoupenců Václava Havla, v čele s Tomášem Halíkem. Je to pro ně příležitost, jak využít částečně oprávněné, ve své většině však uměle vyprovokované nespokojenosti studentů, k prosazování ryze politických a ideologických cílů, které se svobodou myšlení a bádání nemají nic společného. Ba právě naopak. Pod vlivem těchto sil se z prostředí univerzitní diskuse vytrácí důraz na skutečně svobodnou a politickými hledisky neregulovanou výměnu názorů,“ míní šéf Akce D.O.S.T.
Podle něho někteří vůdci protestů akademickou svobodu spíše potlačují, než aby ji podporovali. Podle Semína některé postoje a názory, zvláště pak v oborech humanitních, získávají mezi vyučujícími i studenty privilegované postavení a názory oponentní jsou předmětem okázalého opovržení, pokud jsou na univerzitní půdu vůbec vpuštěny.
„Svědectvím mi jsou i reakce některých studentských organizací na prohlášení Akce D.O.S.T., varující studenty před pokusem zneužít jejich obavy z omezení akademických svobod pro politické účely dobře organizovanými zájmovými skupinami,“ říká Semín. „Považujeme za nešťastné, že do čela Vašich aktivit pronikly síly, representované například profesorem Tomášem Halíkem, které se jim snaží vtisknout jednostrannou ideovou orientaci a využít je k prosazování vyhraněně politických cílů. Jedná se o zřetelnou manipulaci, kterou je třeba jasně pojmenovat a odmítnout,“ napsala Akce D.O.S.T. studentům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík