Sucho v Česku nekončí. Ministr Brabec v ČT popsal, čím proti němu bojuje

27.08.2020 20:15 | Zprávy

Letošní letní sucho nebylo tak drsné jako v minulých letech, o tom, zda zahojily deště suché rány české krajiny, hovořil v pořadu Interview na ČT24 ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Dostali jsme oddechový čas, neznamená to však, že sucho v Česku skončilo,“ komentoval politik, zda se česká krajina alespoň částečně vzpamatovala z období sucha.

Sucho v Česku nekončí. Ministr Brabec v ČT popsal, čím proti němu bojuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

„Letošní léto bylo asi po šesti letech zase normální. Ale nám přišlo extrémní, protože jsme si zvykli na desítky tropických dní,“ zdůraznil ministr, že se během letních měsíců střídá sušší a vlhčí období, a to není nic mimořádného. „Kdyby byla i příští léta tak normální jako tohle léto, byla by to krása veliká,“ doplnil.

Problém je podle jeho slov však stále ten, že jsme v uplynulých šesti letech nakumulovali obrovský deficit sucha. „V některých oblastech za těch šest let chybělo neskutečných 1 300 litrů srážek na metru čtverečním,“ zmínil Brabec.

Letošní vlhčí období tento deficit prý častečně vyrovnalo. „Dokonce jsme dnes v situaci, kdy v červnu nebylo nikde sucho. Dnes při pohledu na mapu sucha se na dvaceti procentech Česka, především v severozápadní oblasti, sucho opět objevuje,“ přiblížil.

Situace se výrazně spravila v rámci zemědělského sucha, někde je dokonce vody příliš. „Dá se říct, že na velké části území, zaplať pánbůh, se díky srážkám situace výrazně zlepšila. Neznamená to však, že sucho v Česku skončilo. Dostali jsme jen oddechový čas. Kdyby tento rok nepřišel z hlediska častějších srážek, měli bychom skutečně už velký problém,“ shrnul ministr životního prostředí.

Neustále se řeší i zlepšení systému zadržování vody. Co se výrazně změnilo právě v této oblasti? „Jezdím po republice a dívám se na projekty. Vidíme tisíce nových rybníků, jsou zde nové zdroje pitné vody. Vodu se nám daří vracet na tisíce hektarů. Děláme tisíce projektů ročně a další desetitisíce máme v plánu, určitě zrychlujeme,“ konstatoval Brabec za svůj resort životního protředí.

Zmínil však problém z hlediska legislativy: „Největší problém je dnes majetkový. Jinak bychom byli schopni dělat revitalizaci vodních toků a nových projektů daleko víc, ale není možné to tzv. znárodnit a říct, ať nám dá někdo ve veřejném zájmu pozemek a my tam uděláme všude tůně,“ uvedl Brabec, že peníze na projekty na to jsou, ale brzdí to pomalost těchto procesů. Zásadní bude samozřejmě i to, co přinesou další roky, což jen stěží dokáže nyní někdo odhadnout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…