„Rozhodování o redakční politice začalo už v roce 1965. V archivech máme také zachycena nejrůznější prohlášení. Ale opravdová změna přišla na začátku roku 1968,“ zmínil Johnson k tomu, jak americké vedení média reagovalo na pražské jaro.
„V roce 1968 jsem v Mnichově ve Svobodné Evropě začínal. Mezi vedením tam a českou redakcí nebyly příliš velké rozdíly. Možná byly rozpory v československé redakci samotné, ale tehdy jsem o nich nevěděl,“ zmínil Johnson. A rozhovořil se i o tom, zda se v Mnichově hovořilo o intervenci Sovětů do Prahy.
„Myslím, že lidé v Mnichově na toto mysleli denně a mysleli na to, jak invazi odvrátit. My jako Američané jsme se snažili o zdrženlivost, nechtěli jsem ničím Sověty vyprovokovat,“ zmínil Johnson.
Rádio Svobodná Evropa bylo podle Johnsona americkým výtvorem. I přesto zde byly kategorie informací, které se nemohly vysílat. „Například informace příliš provokativní vůči Sovětům,“ dodal Johnson. „Ale proč by třeba Svobodná Evropa neměla vysílat zprávu, že tu Sověti zůstanou navždy? Nakonec ji vysílala,“ řekl také Johnson.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef