„Všechno to, co momentálně provádí turecká armáda, má dovést k jednomu hlavnímu cíli – Erdogan má v úmyslu obsadit několik klíčových, strategických pozic uvnitř Sýrie,“ míní expert. Celá operace podle ruského politologa započala 24. listopadu, kdy se turecká armáda odhodlala „vyčistit“ oblast o rozloze pěti tisíc kilometrů čtverečních. „Své rozhodnutí Turci nekonzultovali s Evropany ani s Američany,“ dodává Satanovskij.
Erdoganova prohlášení o tom, že turecká armáda v Sýrii chce svrhnout režim Bašára Asada, nejsou zcela v souladu s jeho snahami naladit diplomatické vztahy s Moskvou. Ruský politolog má v úmyslech tureckého lídra ovšem zcela jasno.
Turecká armáda se nachází na území Sýrie. Momentálně se blíží k městu al-Bab, které je pro Erdogana ze strategických důvodů velmi důležité.
„Jestliže město turecká armáda nedostane pod kontrolu, může dojít i k vytvoření jednotné kurdské enklávy od Kobani až po Azaz, kde by Kurdové mohli založit syrský Kurdistán. Sjednocení regionu Rožava s Kurdy z Kobani a Afrina je Erdoganův nejhorší sen,“ míní expert.
Turecký prezident se prý uchyluje k imperialismu, hodlá vytvořit jakousi novou Osmanskou říši. To se podle experta projevuje tak, že se Erdogan situuje do role ochránce všech sunnitů a čím dál více se přibližuje tureckým nacionalistům.
„S vidinou naplnění svých imperialistických plánů se Erdogan spojil s ‚turkomany‘ – teroristy z tak zvané Syrské svobodné armády, kteří mu pomáhají s obléháním klíčových měst. Přitom plánům tureckého prezidenta stojí v cestě hlavně Rusko.“
„Erdoganova utkvělá představa o tom, jak za něj bude Moskva tahat kaštany z ohně, se nenaplnila. Turecký prezident si od Ruska žádal jasné garance toho, že za něj bude vyvíjet tlak na Damašek, aby nereagoval na tureckou intervenci. Damašek ovšem zareagoval. Syrská armáda v rámci útoku na pozice tureckých vojsk a jejich spojenců zlikvidovala tři vojáky a deset jich zranila,“ uvádí Satanovskij.
V Ankaře prý spřádají plány na to, jak získat Moskvu na svou stranu, aby byla „tím psem, který vrtí tureckým ocasem“. Nicméně ruský prezident Putin se prý stavět mezi Syřany a Turky rozhodně nehodlá. Naopak, ruská technika protiletecké obrany nepřetržitě monitoruje turecká letadla, u syrských břehů je přítomná ruská letecká jednotka a několik ponorek. Tuto techniku potřebuje mít Erdogan na své straně, to se mu prý ovšem dokázat nepodaří.
„Impotent nemůže plnit své manželské povinnosti, protože nemá čím. Erdogan je v podobné pozici – nemá dostatek prostředků na obsazení Sýrie,“ míní expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib