„Jsou to takové volby, které bych nazval trochu podivné. Ta podivnost spočívá v jakémsi paradoxu, že na jedné straně zas o tolik nejde, protože je dobrá ekonomická situace, lidé tady neumírají hlady, lidé mají práci, jsme v relativním bezpečí, islamisté zatím neudeřili v Praze nebo v Brně. Zároveň je ten politický střet ideově vyprázdněný. Já vzpomínám na to, jak jsme se před deseti lety mydlívali s ČSSD. Tehdy to byl ten pravolevý střet,“ posteskl si Vondra.
Druhá strana věci je, že představitelé nesystémových stran, jako jsou šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebo Tomio Okamura nebo Piráti, umějí lépe pracovat s emocemi. A díky tomu se může stát, že tyhle antisystémové strany budou mít přes padesát procent. „To si myslím, že je velké riziko,“ varoval někdejší člen vlády za občanské demokraty.
„Z druhé strany mě celkem uklidňuje, že jsme ten systém ústavní nastavili po roce 1989 dobře tak, aby nikdo nemohl mávnutím kouzelného proutku změnit ten systém liberální demokracie,“ podotkl Vondra.
Paroubek dal Vondrovi částečně za pravdu, byť varoval, že mnozí lidé na vlastní kůži necítí, že se máme tak dobře. Z úspěchů vlády dokázal těžit šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má za sebou silný tým. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) navíc podle Paroubka udělal chybu. „Když budu čtrnáct dní před volbami coby premiér hovořit o přijetí eura, no tak je to politická chyba,“ udeřil Paroubek. Premiér měl místo toho říkat, že přijmeme euro, až bude kurz koruny zhruba v poměru 18 korun za jedno euro.
Jen tak mezi řečí Paroubek řekl, že je členem ČSSD v Cerhenicích a zaplatil členské příspěvky.
Rychle však změnil téma a spolu s Vondrou konstatoval, že jsme bezpečnou zemí a muslimů máme minimum. Jenže Češi vidí, co se děje třeba v Německu a nechtějí, aby se totéž dělo i u nás. A tradiční politici podle Paroubka neumějí říct „ano, my vás ochráníme“. Paroubek je přesvědčen, že to bude úkolem příští vlády, která bude muset také odbourat strach lidí z eura.
Když se znovu dostal k slovu Vondra, konstatoval, že v těchto volbách selhávají média. „Kdybych já si postavil chalupu za veřejný peníze, tak nevydržím dvě minuty,“ řekl Vondra v narážce na Čapí hnízdo Andreje Babiše. Novináři se dnes bojí o práci, takže o tom nepíší. To podle Vondry není v pořádku. I tady dal Paroubek Vondrovi za pravdu. Kdyby chtěl premiér Sobotka svou stranu posílit, udeřil by na Babiše kvůli Čapímu hnízdu v roce 2016, mohl z toho vytěžit víc. V květnu 2017 bylo podle Paroubka pozdě. Vondra byl téhož názoru. Když už došlo k nějakému střetu, mělo být hnutí ANO vyhozeno z vlády. Pokud nebylo, Andrej Babiš neztratil v žádném případě vliv. Ministerstvo financí prý dál likvidovalo firmy, upozornil Vondra
Ve vysílání Paroubek také připomněl, že on jako premiér ctil u politiků presumpci viny, což jeho nástupci nedělali. Vedle toho podotkl, že on v roce 2010 nechtěl sestavovat vládu s lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. ODS a TOP 09 do této koalice vstoupily a dodnes za to platí. „To mohlo potkat mě. Děkuji, nechci,“ zdůraznil Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp