„Přesídlování je nefunkční, to se v minulém roce ukázalo,“ řekl k tomu slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák s tím, že jedná s dalšími šéfy resortů vnitra Evropské unie. A prý to nevypadá beznadějně. V polovině září by pak tyto plány měly být představeny na summitu v Bratislavě.
Kaliňák má ve svém konání i podporu Česka. „Je to jedna z cest, jak jít dál v situaci, kdy jsou původní návrhy Evropské komise mrtvé,“ řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten také uvedl, že je logické, že pokud země jako Německo nebo Itálie nesou velkou zátěž s péčí o uprchlíky, ostatní země budou pro změnu dělat víc jinde, třeba při ochraně hranic či při investicích do lepších podmínek v uprchlických táborech.
I přestože většina Západoevropanů stále ještě nechápe, proč by například Česko nemohlo necelé tři tisíce migrantů od Řecka či Itálie přijmout, smiřují se prý s tím, že nemá cenu k tomu nikoho nutit. To již připustila i německá kancléřka Angela Merkelová.
„Jde o to, aby při řešení migrační krize nebyli v Unii ‚černí pasažéři‘. Aby každá země k řešení přispěla a zároveň se předešlo vyhrocení sporů, jako tomu bylo v loňském roce,“ uzavřel analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef