Tak proč nedoporučujete přistoupení k euru, obořil se Takáč na Rusnoka

30.01.2019 20:40 | Zprávy

Koruně je sto let; jak si ovšem česká koruna stojí v roce 2019? Na to se dotazoval ve středečním Interview na ČT24 moderátor Daniel Takáč Jiřího Rusnoka, guvernéra České národní banky, který prozradil, jak moc českou korunu ohrožuje brexit a zda bude v Ćesku euro, nebo zda koruna evropskou měnu přežije.

Tak proč nedoporučujete přistoupení k euru, obořil se Takáč na Rusnoka
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jiří Rusnok při besedě se studenty VŠB-TU Ostrava

„Brexit je dnes významným faktorem nejistoty, všechna tato rizika ovlivňují hospodářský vývoj. A měna je v dlouhém období odrazem hospodářského vývoje dané země,“ řekl Rusnok v úvodu rozhovoru s tím, že takto nepřímo brexit ovlivňuje českou korunu.

Pro krátkodobý výhled evropské ekonomiky a potažmo české ekonomiky by potenciální divoký a neuspořádaný rozchod EU s Velkou Británií byl prý problémem. „Určitě to ale českou ani evropskou ekonomiku nepoloží. Je to jen nepříjemná komplikace,“ ujišťoval guvernér České národní banky.

Žádné krizové plány v případě tvrdého brexitu, tedy odchodu Velké Británie bez dohody, Česká národní banka nemá. „Nás se to asi jako instituce bezpostředně nijak nedotkne ve smyslu, že by nám přestala chybět hotovost,“ řekl Rusnok s tím že se však jako všechna pracoviště, která se zabývají makroekonomickým prognózováním, snaží odhadovat potenciální možné dopady nepříznivého scénáře.

„Teď pracujeme na nějaké aktualizaci různých odhadů a hrubých simulací. Makroekonomicky vzato by to i v té nejhorší variantě samo o sobě nemohlo způsobit nic, než úbytek nějakých jednotek desetin růstu HDP. To v podstatě ani běžný člověk nepozná,“ vysvětloval Takáčovi zanedbatelnou míru dopadu brexitu na českou ekonomiku.

„Na nás by ten bezprostřední dopad nebyl příliš velký. Ale ten zprostředkovaný, přes vazby našich podniků na Německo, Francii a další významné partnery, to by mohl být dopad mnohem větší,“ míní Rusnok, který pevně věří, že nakonec obě strany k nějaké přijatelné dohodě dojdou. „Protože všichni mají toho v sázce docela dost. Na obou stranách je to v širším zájmu většiny,“ poznamenal Rusnok. Zároveň dodává, že excesy a komplikace se nedají vyloučit, jelikož především na britské straně je situace již velmi vypjatá. „Čas běží, ale myslím, že řešení relativně hladkého průběhu se najde,“ věří guvernér ČNB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co přesně je podle vás špatně?

Dobrý den, můj dotaz se váže k tomu, co tvrdíte zde: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Slachta-Prisaha-Soudci-se-boji-soudit-kauzu-Dozimetr-772054 A k té korupci, pořád jako politici slibujete, že s ní skoncujete. Proč je to takový problém? Co jste proto udělal vy? A věříte v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

21:23 „Vy mě asi volit nebudete.“ Okamura a LGBT aktivisté v dešti

Štáb SPD už měl po mítinku složené pódium, na brněnské Dominikánské náměstí se snášel déšť, ale Tomi…