Tak tohle Merkelovou před volbami nepotěší. Opět se ozvali Rakušané, a tentokrát jí vyhubovali skutečně od plic

11.03.2016 12:09 | Zprávy

Rakousko ústy své ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitner ostře kritizovalo navrhovanou dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem, která by údajně měla přinést řešení migrační krize. Mikl-Leitner doslova poznamenala, že Evropa „hází své hodnoty přes palubu“.

Tak tohle Merkelovou před volbami nepotěší. Opět se ozvali Rakušané, a tentokrát jí vyhubovali skutečně od plic
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

„Jsem k připravované dohodě velmi kritická. Vážně by mě zajímalo, jestli si dostatečně vážíme našich hodnot, když je tímto způsobem házíme přes palubu,“ prohlásila ministryně vnitra pro veřejnoprávní rozhlasovou stanici po setkání zástupců EU a Turecka na summitu v Bruselu. Ankara na společném jednání navrhla systém, v rámci kterého by došlo k přesídlení jednoho syrského uprchlíka z tureckého tábora výměnou za každého Syřana, kterého Turecko přijme z Řecka.

Jak uvádí server TheLocal.at, Ankara na oplátku požaduje po Bruselu další miliardy eur, umožnění bezvízového styku do schengenského prostoru a urychlení procesu jednání o vstupu země do Evropské unie. „Mnozí však tyto požadavky kritizují a považují je spíš za vydírání. Poukazují přitom na problémy Turecka v oblasti lidských práv, oklešťování nezávislosti médií a také na nehumánní zacházení s kurdskou menšinou,“ dodává TheLocal.at.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Rakouská ministryně vnitra Mikl-Leitner mimo jiné jen několik dní před začátkem summitu poukazovala na razii turecké policii v redakci deníku Zaman a použití slzného plynu a vodních děl proti protestujícím. „Je přinejmenším sporné, pokud se Turecko zmocní deníku kritického vůči vládě a o tři dny později si v Bruselu klade takové podmínky. Měli bychom snad za to Ankaru odměnit uvolněním vízového styku?“ podivovala se rakouská ministryně.

Návrhy Turecka mimo jiné označili za vydírání bývalý europoslanec za ČSSD Libor Rouček či předseda KSČM Vojtěch Filip. Naopak premiér Sobotka uvažovanou dohodu, která by měla být dotažena do konce na dalším summitu 17. a 18. března, hájí. Mezi hlavní zastánce této dohody patří na mezinárodním poli její hlavní iniciátorka, německá kancléřka Angela Merkelová. Jestli ovšem mají pro její plány stejné pochopení i němečtí voliči, to se ukáže již tuto neděli, kdy se konají volby ve třech spolkových zemích. A právě řešení migrační krize se do jejich výsledků promítne v největší míře.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…