Tlak na Válka roste. Soud? Nejen senátoři. Tvrdé ne povinnému očkování

05.01.2022 20:05 | Kauza

ANKETA Proti povinnému očkování proti covidu-19 u vybraných profesních skupin protestují nejen ti, kterých se to týká, ale nesouhlasí s ním ani drtivá většina politiků, kteří odpověděli na anketu ParlamentníchListů.cz. Vyhláška, která má platit od března, je podle jejich názoru protiústavní, neboť vakcína nebrání vzniku ani šíření onemocnění, není známá její dlouhodobá účinnost. Tyto nátlakové akce podle nich štěpí naši společnost a radikalizují názorové protistrany, tají se smlouvy s výrobci oněch vakcín či v hlavním mediálním proudu dostávají prostor stále stejní zastánci očkování.

Tlak na Válka roste. Soud? Nejen senátoři. Tvrdé ne povinnému očkování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Deklaraci proti povinnému očkování podepsalo během několika dní více než 3 200 hasičů, policistů, vojáků a dalších příslušníků Integrovaného záchranného systému a ozbrojených sil ČR. Varují před ohrožením základních funkcí státu vynuceným odchodem profesionálů. Signatáři deklarace vyzývají nastupující vládu k okamžitému zrušení vyhlášky o povinném očkování.

V deklaraci uvádějí: „My, členové IZS a ozbrojených sil České republiky, již nemůžeme mlčet. Kategoricky nesouhlasíme s povinnou vakcinací proti nemoci, kterou velká část z nás již bez větších potíží prodělala. Proočkovanost v našich řadách je daleko nad celostátním průměrem, absolutní většina z nás je mimo rizikové skupiny. Doposud jsme bez jakýchkoliv problémů vykonávali naši práci i bez očkování a hodláme v tom pokračovat i nadále. Povinné očkování proti nemoci covid-19 proto považujeme za irelevantní a obáváme se, že takový postup nám i celému českému lidu přinese daleko více škody než užitku.

Deklarace připomíná vážný personální stav bezpečnostních složek, zejména Policie ČR, a varuje před odlivem profesionálů, jehož důsledkem by bylo ohrožení strategických funkcí státu.

Povinné očkování porušuje ústavní pořádky

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou (nestraník za TOP 09 a STAN) se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku bývalé vlády o povinném očkování pro vybrané skupiny lidí. „Povinné očkování porušuje ústavní pořádky,“ řekl v Interview ČT24 první místopředseda Senátu Jiří Růžička, kterého kontaktují zoufalí policisté. Senátoři napadli povinné očkování u vybraných skupin lidí u Ústavního soudu. Povinně mají být od března naočkováni lidé nad 60 let, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb nebo policisté.

„Návrh k ÚS podáváme s odůvodněním, že v některých bodech jednak porušuje ústavu, jednak v některých bodech Listinu základních práv a svobod a pak porušuje i zákon o ochraně veřejného zdraví. Proto si myslíme, že zde existují pádné argumenty. Pak je úplně jedno, jestli by se to mělo týkat vybraných skupin nebo věkové kategorie, prostě pokud to porušuje Listinu práv a svobod, tak to porušuje pro úplně všechny,“ uvedl Růžička. „My jsme přesvědčení o tom, že některé nové části té původní vyhlášky z roku 2006 nebo ta nová z minulého roku se mají úplně zrušit. Prostě očkování nemá být povinné!“ konstatoval.

ParlamentníListy.cz se zeptaly dalších politiků, zda by se mělo povinné očkování proti covidu-19 u vybraných profesí zrušit. „Předpokládám, že vyhlášku Ministerstva zdravotnictví o povinném očkování nový ministr zruší, protože je zcela zjevně protiústavní (zákon zmocňuje ministerstvo k vyhlášce pouze v případě, že očkování zamezuje šíření, zde maximálně omezuje). Pokud tak neučiní, učiní tak Ústavní soud,“ domníval se senátor za Liberecko a starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). „Jsem proti povinnému očkování,“ konstatoval Patrik Kunčar, senátor za obvod Zlín (KDU-ČSL). „Očkování určitě preferuji, ale nejsem zastáncem povinného,“ prozradil Petr Orel, senátor za Nový Jičín (Strana zelených). „Ano,“ sdělil poslanec za Liberecký kraj Vít Vomáčka (ODS), starosta Kravař.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…