Třicet let pod přísahou. Tak zní název knihy, kvůli které nyní prověřuje Policie České republiky postup hlavního protagonisty, zda je či není v rozporu se zákonem. Informace zazněla přímo v Poslanecké sněmovně, protože v této věci interpeloval ministra vnitra Jana Hamáčka poslanec za ODS Pavel Žáček.
"Jaký je Váš názor, případně názor vedení Policejního prezídia ČR, na publikování informací, s nimiž se plk. Šlachta seznámil během výkonu své služební činnosti? Byl někdejší ředitel jednoho z klíčových celostátních policejních útvarů zproštěn povinnosti mlčenlivosti ve smyslu příslušných paragrafů zákona o Policii České republiky, zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, anebo zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti? Pokud se tak stalo, žádám o odpověď, který orgán státu požádal o jeho zproštění povinnosti mlčenlivosti, v jakém rozsahu a proč,“ uvedl mimo jiné ve svém dotaze Žáček.
Hamáček na jeho dotaz odvětil, že s vydáváním knih bývalých vysoce postavených policistů nesouhlasí. "V takových případech se tito bývalí příslušníci Policie České republiky pochopitelně vystavují riziku, více či méně vědomě, že se jejich počínání dostane na hranu zákona,“ řekl Hamáček.
Vzápětí dodal, že postup hlavního protagonisty nyní prověřuje Policie České republiky. "Zda je či není v rozporu se zákonem. V případě, že dospěje k názoru, že došlo k porušení zákona, bude věc postoupena příslušnému orgánu," uvedl Hamáček.
Šlachta mimo jiné stál de facto za pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Nečas tehdy kvůli vyšetřování své partnerky v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství (VZ) a údajného podplacení exposlanců ODS podal 17. června 2013 demisi. Nečasová dostala za zneužití VZ tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. V kauze podali všichni čtyři aktéři odsouzení k podmíněným trestům dovolání. Pokračují i další případy. Jeden z nich i dnes. Nečas však trvá na tom, že vyšetřování, které v roce 2013 vedlo po zásahu kriminalistů na úřadu vlády k pádu kabinetu, bylo pokusem svrhnout legitimní a legální vládu České republiky politicky motivovaným trestním stíháním.
Dnes v závěrečné řeči u soudu Nečas zopakoval, že se v kauze takzvaných trafik pro poslance cítí nevinný. Žalobci mu podle něj vinu neprokázali, trestní řízení mělo pouze kriminalizovat standardní politiku. Jeho advokát Adam Černý proto navrhl, aby trestní senát někdejšího politika zprostil obžaloby. Osvobození žádali pro své klienty i ostatní právníci. Státní zástupce Rostislav Bajger se k vině ani trestu nevyjádřil. Soud podle něj za situace, kdy v případu nepovolil odposlechy, nemá podmínky k rozhodnutí. Následně soud skutečně nepravomocně zprostil expremiéra Nečase a jeho manželku Janu viny. Zproštěn viny byl i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Skutek se nepodařilo prokázat.
Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef