Prezidentova slova se dotkla europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM). „Je to pro mne výsměch občanům a především důchodcům a mrzí mě, že ta slova řekl prezident mé země. Je jistě pravda, že pečovatelky a zdravotní sestry jsou velmi špatně placeny za neskutečnou a fyzicky i psychicky vyčerpávající práci, kterou pro nás dělají. Ale to nevyřešíme tím, že vezmeme peníze občanům a nenajdeme systémové řešení.“
Stručné vyjádření poskytl ParlamentnímListům.cz i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Nevím, jestli mám mít radost, nebo obavy, když se pan prezident Miloš Zeman blíží svými názory ke stanoviskům TOP 09.“
„Je dobře, že se poplatky ve zdravotnictví zrušily. Odvádíme dost do zdravotního pojištění,“ řekl jednoznačně k vyjádření hlavy státu bývalý senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). „Výrazně se musejí zvýšit mzdy sester ve zdravotnictví, ale i v sociálních službách. Ale to poplatky od nemocných lidí nevyřeší. Cestou je rychlejší růst mezd a vyšší spoluúčast státu na financování zdravotnictví i sociálních služeb. Znovuzavedení neústavních poplatků ve zdravotnictví je potřeba jednoznačně odmítnout. Pro mnohé lidi jsou už na hraně existence. Naopak cestou je vyšší solidarita zdravých s nemocnými a bohatých s chudými. Například formou progresivního zdanění nejbohatších,“ dodal.
„Zrušení poplatku Sobotkovou vládou považuji za chybu od začátku. Dnes už i pan prezident vidí, že tyto prostředky v systému chybějí. Škoda že si to neuvědomil dřív. Ano, komentoval to hodně ‚lidově‘, a mohl tím hodně lidí pozlobit, ale jiný už asi nebude,“ vyjádřila se i poslankyně Jana Černochová.
S výrokem prezidenta nesouhlasí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši), který se prý rozhodně nedomnívá, že by měl být znovu zaveden poplatek za hospitalizaci. „Vůbec si nemyslím, že ‚stovka nikoho nezabije‘. V tom s panem prezidentem nemohu souhlasit,“ řekl Jaroslav Doubrava a dodal: „Měl bych lepší řešení. Zrušme ty desítky darmoužroutů neziskovek, kde zcela bez užitku mizí stovky milionů korun, obávám se, že především v kapsách těch vyčuránků, kteří je jen proto založili. Přestaňme sypat miliony do migrantů, kteří nepřicházejí pro nic jiného než pro sociální dávky, a jak ukazují zkušenosti poslední doby, i znásilňovat naše ženy a dívky a jsou připraveni na povel začít vraždit. To ostatně dokazují svými atentáty. Pak bude dostatek financí nejen na zdravotnictví, ale na celou řadu dalších vydání. Stačí splnit ‚jen‘ dvě podmínky.“
„Symbolický regulační poplatek za hospitalizaci podporuji. Vzhledem k tomu, že součástí hospitalizace je například i celodenní strava, považuji sto korun za den za přijatelnou částku,“ míní mladý lidovec Šimon Heller.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora