„Nejsme podle zákona takzvanými povinnými osobami. A doporučili jsme jednotlivým krajům, aby takové žádosti církví odmítaly, protože jdou nad rámec schváleného zákona o církevních restitucích,“ uvedl Hašek. „Pokud se církve domnívají, že to je jejich majetek, mohou se obrátit na nezávislé soudy. Kraje budou výsledek respektovat,“ dodal Hašek.
Podle něj také kraje trvají na společném jednání s Českou biskupskou konferencí a kardinálem Dominikem Dukou ohledně církevních restitucí a otázce dalšího financování církevních projektů z rozpočtu krajů. Církve na takové jednání zatím nepřistoupily. „To určitě nepřispívá dobrým vztahům mezi kraji a církvemi,“ poznamenal Hašek.
Po dnešním jednání hejtmanů navíc církvím hrozí, že se kraje přestanou podílet na jejich projektech. „Dohodli jsme se, že z hlediska další participace krajských rozpočtů na projektech církví vyčkají kraje do schůzky s kardinálem Dukou a zástupci České biskupské konference,“ uvedl Hašek. Tvrdí, že nejde o žádné ultimátum. „Máme zájem spolupracovat s nimi nadále,“ dodal. Církve získaly z rozpočtů krajů podle tvrzení Haška od roku 2001 skoro 3,32 miliardy korun.
Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně.
- TÉMA: Miliardy pro církve
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp