Teolog Tomáš Halík v textu pro Lidové noviny před Vánocemi poznamenal, že největším nebezpečím dneška je pro nás populismus, který ostřeluje demokracii zleva i zprava. Stanislav Křeček o pár dní tamtéž konstatoval, že největší nebezpečí vidí úplně jinde. V migrantech.
„Z tohoto rozhovoru zdá se mi patrné, že přinejmenším naše evropská civilizace je dotčena až zarážejícím rozdvojením osobností části intelektuálních elit. Na jedné straně jsou vyslovovány obavy o osud naší demokracie a našich lidských práv, na straně druhé nás titíž vzdělanci naléhavě vyzývají k obecnému přijímání a integraci těch, kteří naši demokracii a naše lidská práva zjevně odmítají ve jménu vlastních představ o tom, jak má být řízen svět a co lidská práva ve skutečnosti znamenají. Nedostatek pochopení pro tento podivný stav mysli a odmítnutí této zvláštní schizofrenie jsou pak příslušníky elit nazývány populismem,“ napsal Křeček.
V této souvislosti připomněl, že zatímco se Západ zaklíná poválečnou Všeobecnou deklarací lidských práv, muslimský svět přijal o několik desítek let později deklaraci zcela jinou.
„Kde máte, pane Tomáši Halíku, právo svobody slova, svobody náboženského vyznání nebo rovnost lidí, mužů a žen, v oné Káhirské deklaraci lidských práv v islámu z roku 1990, tedy ve vyznání víry právě těch, kteří do Evropy s vaším požehnáním přicházejí? Mají jistě plné právo ve svých zemích žít po svém, podle své víry a svých deklarací, ale stejné právo nesmí být upíráno ani nám,“ pokračoval Křeček.
Pokud někdo pochybuje o tom, že nám migranti odpírají možnost žít po svém, stačí se podívat na vánoční trhy v posledních letech. V roce 2016 došlo k teroristickému útoku na vánoční trhy v Berlíně, v roce 2018 ve Štrasburku. A jako by to samo o sobě nestačilo, ještě přejmenováváme vánoční trhy na zimní, abychom se snad nedotkli nikoho, kdo Vánoce neslaví.
„Lidé, kteří překonají strach a chtějí tyto dříve tradiční akce navštívit, se proplétají mezi policisty a betonovými zátarasy, pokud se vůbec ještě konají, neboť mnoho jich bylo s ohledem na vysoké náklady se zajištěním bezpečnosti vůbec zrušeno. A to ne s ohledem na nějakou všeobecnou bezpečnost, nepředvídatelné události a rozhodně ne s ohledem na nějaký „nástup populismu“, který by nás ohrožoval. Ale s ohledem na to, že opět sčítáme mrtvé po teroristických útocích zcela konkrétních, často policii dobře známých vyznavačů zcela konkrétního náboženského vyznání. Těch, kteří si sice přejí naši účast, pomoc a solidaritu, ale nepřejí si a často agresivně odmítají náš způsob života, naše zvyky a tradice. Samozřejmě že nejsou všichni teroristé, ale jejich představy o právu a uspořádání věcí veřejných se od těch našich zásadně odlišují…“ nebral si servítky Křeček.
K dovršení všeho zlého ještě musí evropské soudy řešit otázky, zda je možné uznat sňatek se čtrnáctiletou dívkou, který byl uzavřen v některé z muslimských zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp