Topkař Hudeček se pustil do Ministerstva školství. Dělá to prý jako Cimrman

15.03.2014 18:20 | Zprávy

V českém školství se schyluje k podstatným změnám, v souvislosti s uplatňováním zákona o pedagogických pracovnících na počátku roku 2015 může přijít až sedm tisíc nekvalifikovaných učitelů o práci. A to se nelíbí primátorovi hlavního města Prahy Tomáši Hudečkovi (TOP 09).

Topkař Hudeček se pustil do Ministerstva školství. Dělá to prý jako Cimrman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček

Ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Hudeček uvádí, že mu nevadí jen tento konkrétní zákon, ale vůbec samotná podstata přístupu k českému školství. „Je nám jedno, jací jste, tu máte nepadnoucí, plošné nařízení pro všechny, bez rozdílu. Dle stejného principu by v prodejnách obuvi mohly být páry od jednoho modelu a o jedné velikosti – ano, dostane se spravedlivě na všechny a chodit se v tom také nějak dá. Ale pohodlné to tedy není. S takovou se člověk a ani školství v Česku daleko nedostane,“ zlobí se.

Plošná opatření mohou být podle jeho názoru efektivní pouze ve sféře, která je více či méně homogenní. To ale prý tuzemské školství ani zdaleka není. Poukazuje totiž na to, že zatímco ještě v devadesátých letech byla všechna gymnázia v podstatě stejné kvality a stejně tak všechny základní a učňovské školy, dnes existují gymnázia špičková, průměrná i tragická a existují podle něj významné rozdíly dokonce i mezi mateřinkami.

Glosa Tomáše Hudečka ZDE.

„Ministři školství by si tak jednou provždy měli odpustit ambice přicházet s bombastickými návrhy, jak z celorepublikové úrovně vše, i v těch nejmenších ústavech v republice, vyřeší. Odporuje to zdravému rozumu,“ vzkazuje vládě.

Učitele nejlépe posoudí ředitel školy, ne zákon

Nejdůležitějším aspektem v otázce kvalifikovanosti učitele je podle Hudečka samotný vztah mezi ředitelem a kantorem, neboť prý jen ředitel školy ví zdaleka nejlépe, jestli jeho pedagog odvádí kvalitní práci či nikoliv. Ministři by se tak prý měli raději soustředit na stanovení spodních limitů pro školy, základní míry dotací a nezbytného objemu prostředků na platy učitelů.

„Dnešní významně diferencovaný soubor školských zařízení a stále pokračující plošná opatření bez valného užitku by měly kraje a obce a jejich samosprávy inspirovat k větší emancipaci. Ministerstvu tak odpadne kus odpovědnosti a práce, která se stejně míjela účinkem. Neúspěchy z posledních 20 let jsou už dostatečným ponaučením,“ uzavírá primátor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bojí se toho.“ Volby vyhraje AfD, naznačuje velký německý deník

10:23 „Bojí se toho.“ Volby vyhraje AfD, naznačuje velký německý deník

Nejčtenější německý deník Bild vyrukoval pár týdnů před předčasnými volbami u našich západních souse…