Totalita je zpátky, tohle nebylo ani za normalizace, soptí Petr Uhl. A vylíčil, co zažívá jeho syn, podporující uprchlíky

12.11.2015 21:08 | Zprávy

Občanský aktivista Petr Uhl má za to, že se naše liberální demokracie zvrhává zpět v autoritářský až totalitární režim, jaký zažil v mládí. Soudí tak na základě policejního předvolání, které obdržel Uhlův syn Michal, aby podal vysvětlení ubytování uprchlíků ve svém bytě. Podávání trestních oznámení se podle Uhla stává v Česku takřka národním sportem.

Totalita je zpátky, tohle nebylo ani za normalizace, soptí Petr Uhl. A vylíčil, co zažívá jeho syn, podporující uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

Petr Uhl jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co vidí. Ještě v padesátých letech minulého století měli občané povinnost hlásit na komunistické Národní výbory, koho u sebe nechávají přespat. Jak se postupem let režim měnil z totalitárního na autoritářský, od této povinnosti se upouštělo, ale zdá se, že se k ní dnes vracíme. Kdosi totiž podal trestní oznámení na Uhlova syna Michala, neboť u sebe v bytě nechal přespat uprchlíky. Učinil tak přitom jen proto, aby jim poskytl oddech v další cestě na Západ, když Česko jinak běžence umísťuje za plot a nechává je střežit ochrankou.  

„Teď to vypadá na opačný vývoj – Sobotkova vláda oživuje v dosavadním liberálně-demokratickém právním státě, založeném na ochraně lidských práv, totalitární rysy svévole a bezzákonosti,“ varuje Uhl v textu uveřejněném na serveru Aktuálně.cz. „Protože je právní vědomí české policie dosud přece jen lepší než Chovancovo a Haišmanovo, je naděje, že Michal Uhl nebude žalářován. Tomáš Haišman, původně etnolog, je už čtvrtstoletí ředitelem odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Všeobecně se ví, že od dob oddělení ČR od československé federace je právě Haišman hlavním architektem vládní azylové politiky. V době přijímání jugoslávských azylantů ale neměl ještě tak okoralé srdce, jak o tom svědčí statistiky počtů udělené mezinárodní ochrany,“ pokračuje občanský aktivista.

Celý text najdete zde

Problém je podle Uhla v tom, že podávání trestních oznámení se v Česku stalo takřka národním sportem. Neodůvodněná podání by proto policie měla odkládat. Pokud jde o poskytnutí přístřeší uprchlíkům, podle autora rozhodně nejde o trestný čin, protože poskytovatel střechy nad hlavou nemá z tohoto činu žádnou výhodu. A cestovat po Evropě není trestné.

To by prý měl někdo vysvětlit nejen ministru Chovancovi, ale také řediteli think-tanku Evropské hodnoty, který podle Uhla přebírá Chovancovu rétoriku, když mluví např. v ČT o tisících neregistrovaných lidech, kteří se potulují Evropou a nikdo o nich nic neví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…