Z českých politiků se slavnostního shromáždění zúčastnili kromě českého exprezidenta, kterého doprovázel poslanec a jeho syn Václav Klaus ml. (ODS), také šéf SPD Tomio Okamura a zástupci ministerstva obrany. Pietního aktu se kromě nich zúčastnilo několik posledních žijících válečných veteránů z 2. světové války, konkrétně z řad našeho 1. Československého armádního sboru, a rovněž diplomaté Slovenské republiky, Ruské federace, Srbska, Kazachstánu a Číny.
„Nepřijeli dnes žádný představitel Evropské unie, a tím se vracím ke svému bonmotu, že Evropská unie je v rozkládajícím se stavu. Měla by se přejmenovat na MMU- Macron- Merkel Unie,“ pronesla ve svém projevu bývalá hlava českého státu. Protože Macron před svou cestou do České republiky prohlásil, že se EU nebude ohlížet na země, které by chtěly blokovat další integraci Unie, Klaus tyto jeho slova označil za „typickou aroganci Francouzů“. „Pro vstup do tohoto nadnárodního svazku nehlasovala většina našich spoluobčanů se záměrem ukončit éru započatou 28. říjnem 1918 a stát se znovu pouhou provincií,“ zdůraznil Klaus. „Dnes je důvod slavit. V mnoha ohledech žijeme v nejpříznivější době naší více než tisícileté historie a měli bychom proto jasně, hrdě a sebevědomě říci, že založení Československa, přes všechny peripetie, kterými jsme za uplynulých 100 let procházeli, považujeme za jednoznačné positivum, které si nikdy a nikým nesmíme nechat znesvětit. Dvacátým osmým říjnem 1918 vznikl pro ty z nás, kteří se cítíme být dědici tehdejších událostí, nesnadný závazek náš samostatný stát udržet, rozvíjet a předat generacím, které přijdou po nás,“ dodal exprezident Klaus.
Také šéf ČSBS Jaroslav Vodička ve svém projevu připomněl důvody, proč je stále důležité slavit dnešní den jako státní svátek připomínající vznik samostatného Československa. „Něco je prostě pevným bodem, co existuje nezávisle na tom či onom a dnes si občan naší země jistě uvědomí, že žil někdo jako Masaryk, který, spolu s dalšími osobnostmi, stál u zrodu nového státního útvaru vzniklého na troskách Rakouska- Uherska, Československé republiky,“ uvedl Vodička. Podle něj naši předci chápali domov, vlast i stát jako svou základní potřebu a jistotu. „A k těmto hodnotám a pietám se tak i chovali, s úctou a respektem,“ řekl Vodička s tím, že to už dnes bohužel není samozřejmostí. „Doba se mění, hrubneme, stáváme se zlí a nemilosrdní, což je velká chyba a bezesporu zde hrají velký vliv média a jejich zájmy. Piety, ony tiché vzpomínky, se stávají akty pískotu a řevu davu, nerespektujícího výsledky demokratických voleb a šlapajících po věncích obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna,“ připomněl Vodička mezinárodní skandál, ke kterému došlo před budovou rozhlasu na Vinohradské třídě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš