V týdnu na svém twitteru americký prezident kvůli přípravě korespondenčního hlasování bez jakýchkoliv důkazů obvinil dva státy (Michigan a Nevada) z „nelegálních“ aktivit a z připravování volebních podvodů. Dodal, že kvůli svému podezření pozdrží financování Michiganu.
„Republikáni by měli velmi tvrdě bojovat v otázce korespondenčního hlasování. Demokraté se ho hlučně dožadují. Obrovský potenciál pro volební podvody z nějakého důvodu nepomáhá republikánům,“ prohlásil Trump.
Že by tento způsob hlasování současné vládní straně ublížil, to si myslí republikán a předseda sněmovny ve státě Georgia David Ralston: „Bylo by to devastující pro republikány a konzervativce. K volbám by se dostal každý a rozhodně by to zvedlo volební účast,“ uvedl v rozhovoru pro MSNBC.
Trump je proti zasílání hlasů poštou především proto, že pro rozšíření této možnosti voleb jsou guvernéři demokratických i republikánských států. Každý z nich má sice jiné představy o průběhu hlasování či o restrikcích, jež by měly být uvaleny. Trump je ale jednoznačně proti, přestože pět států (Colorado, Havaj, Oregon, Washington a Utah) dokonce již teď zakládá své volby pouze na korespondenčním hlasování a dalších 19 států USA poskytuje možnost poslat svůj hlas během některých (například senátních) voleb.
Podle deníku The Washington Post přitom neexistuje jediný důkaz, že by při korespondenčním hlasování docházelo k podvodům. Experti oslovení deníkem zároveň dodávají, že Trumpovo tvrzení o tom, že je hlasování prostřednictvím pošty nevýhodné pro republikány, nedává smysl. Korespondenční hlasování dostane k volbám ty, kdo se jich běžně neúčastní, a může pomoci i v méně prestižních volbách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab