Podle Novákové je v České republice hodně finančních a legislativních komplikací, které brání v rozvoji cestování. I z toho důvodu Svaz obchodu a cestovního ruchu podepsal v minulých dnech memorandum se Svazem měst a obcí, aby mohly napomoci zjednodušit situaci například novelou či úpravou zákona.
„To je například výběr místních poplatků za ubytování a lázeňské služby. Výběr těch poplatků je nyní poměrně hektický, poměrně malý a neefektivně využívaný. My nechceme, aby se poplatky dramaticky zvýšily, byť i v tomto směru má Česká republika rezervy, ale hlavně aby byl poplatek vybírán a byla nastavena pravidla, jak bude poplatek využíván,“ řekla Nováková.
„V České republice máme například dvanáct památek UNESCO, což je unikát na takto malou zemi. A měli bychom hledat i cestu, jak vnitrostátní turistiku podporovat, například i ve školách směrovat školní výlety,“ podotkla Nováková.
Video zhlédněte ZDE.
V příštím programovacím období ze strany evropských fondů neputují do oblasti cestovního ruchu žádné finance, což je podle Novákové nová situace. „Stalo se několik chyb v minulém programovacím období. Po některých auditech Evropská komise usoudila, že finanční prostředky někdy nebyly vynaloženy efektivně,“ sdělila Nováková s tím, že společně s Ministerstvem pro místní rozvoj se nyní analyzují možnosti.
Podle Novákové je také závažným problémem chybějící zákon o cestovním ruchu. „Chybí základní pravidla pro nastavení spolupráce i pro následné financování podnikání v cestovním ruchu,“ dodala. Na Slovensku již zákon funguje a podle Novákové se ukazuje, že jim velmi pomohl. „Například se podařilo spojit celou oblast Nízkých Tater,“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef