Twitter zavedl jasnější pravidla pro blokování účtů extremistům

30.12.2015 6:31 | Zprávy

Sociální síť twitter konkretizovala pravidla blokování a rušení účtů, jejichž uživatelé propagují násilí nebo vyhrožují násilím určitým skupinám. Firma úterním sdělením odpovídá na rostoucí požadavky politiků a dalších, kteří poukazují na to, že islamističtí extremisté používají twitter a další sociální sítě ke své propagandě a k náboru nových členů.

Twitter zavedl jasnější pravidla pro blokování účtů extremistům
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

„Jako vždy vítáme a povzbuzujeme rozličné názory a přesvědčení, budeme ale dál zasahovat proti účtům, které překročí hranici zneužití,“ uvedla na blogu twitteru představitelka firmy Megan Cristinová.

Konkretizace pravidel rušení účtů zahrnuje zákaz „podpory násilí, přímých útoků či hrozeb vůči ostatním lidem na základě rasy, etnického původu, státní příslušnosti, sexuální orientace, pohlaví, pohlavní identity, náboženské příslušnosti, invalidity nebo nemoci,“ uvádí firma. Nová pravidla se nezmiňují o islamistickém hnutí Islámský stát ani o žádné jiné skupině. Twitter dosud obecně zakazoval hrozby násilí nebo podporu násilí vůči ostatním.

Americký Brookings Institute v březnové zprávě uvedl, že Islámský stát v posledních čtyřech měsících loňského roku provozoval na twitteru nejméně 46.000 účtů. Spoluautor zprávy J.M. Berger k novým pravidlům agentuře Reuters řekl, že jsou mnohem jasnější a povedou k tomu, že ostatní uživatelé budou důrazněji upozorňovat na jejich porušování.

Analytici ale také upozorňují na to, že skutečný dopad pravidel ukáže až to, jak důsledně je bude firma vymáhat. K tomu twitter nic nového nesdělil.

Nová pravidla také výslovně zakazují vytváření mnohočetných účtů pro stejná využití, jejichž cílem je zajistit se pro případ zrušení jednoho účtu. Podle kritiků bylo pro extremisty dosud velmi snadné vytvářet na twitteru nové účty, jakmile firma jejich dosavadní účty zablokovala.

Američtí zákonodárci tento měsíc navrhli zákon, který by od provozovatelů sociálních médií vyžadoval, aby informovali federální úřady o známkách „teroristické aktivity“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žábou na prameni je Pekarová.“ V Partii to bylo ostré

14:40 „Žábou na prameni je Pekarová.“ V Partii to bylo ostré

„Vy jedete jenom Antifiala, pětidemolice. To vy budete v kampani s vládou pořád válčit,“ míní Benda.…