„Proč by měl stát dávat Diamu 2,6 miliardy korun za to, že zaměstnává 260 horníků. Ani nevíme, zda by o to měli zájem,“ podotkl Babiš ke staženému návrhu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, jenž navrhoval, aby společnost Diamo dostala finance za zaměstnání propuštěných horníků z OKD.
„Principiálně se mi nelíbí, že pomáháme soukromé firmě. Ta privatizace se vůbec nepovedla. Je to pro mě výjimečný případ. Uhádal jsem, že jde jen o OKD a o insolvenci, neboť pan ministr Mládek navrhoval pomoc více firmám,“ dodal Babiš.
Mládek následně zdůraznil fakt, že došlo nakonec ke shodě, že propuštění horníci z OKD budou dostávat příspěvek osm tisíc korun měsíčně. „Nesdílím názor pana Babiše, že se to vyřeší tak nějak samo,“ myslí si Mládek s tím, že část horníků bude moci být zaměstnána maximálně do roku 2025.
„Nárok na překlenovací příspěvek ti horníci dostanou tak či tak. Ale nevíme, kolik jich bude,“ dodal Babiš. „Ti horníci dostanou příspěvek jen tehdy, pokud budou aktivně hledat práci. Podotýkám, že toto je aktivizační opatření. Pro horníky to má znamenat signál, že si mají hledat jinou práci, než kopat uhlí,“ doplnil jej Mládek.
Podle Babiše se také čeká na insolvenčního správce a na to, jaké závazky a pohledávky OKD budou platné. „Vláda nemůže řešit problémy insolvence, na to je tu nezávislý soud, jenž určil insolvenčního správce. A ten svolal poradu věřitelů na 10. srpna,“ sdělil Babiš. Podle názoru Mládka je nutné, aby byl podnik udržen přinejmenším do tohoto data.
„Jde o koncentrovaný problém do jednoho okresu a blízkého okolí. A je povinností vlády se tím zabývat. Vláda má zodpovědnost za region, za ty lidi, kteří odejdou. Pan ministr financí to pojal velmi technokraticky,“ oponoval Mládek. „Těch lidí je mi líto. Na druhou stranu považuji za skandální, že Bakala a spol. vytáhli tolik miliard majetku. To mi na tom vadí,“ dodal Babiš s tím, že v případě, že by měl stát půjčit peníze na záchranu firmy, musela by mít vláda určité záruky.
Názor opozice
„V historii už zkrachovala celá řada firem. Je to nebezpečný precedent. Je to nespravedlivé. Jak k tomu přijdou zaměstnanci, kteří se liší jen o málo? Například jen místem bydlení,“ sdělil v pořadu místopředseda ODS Martin Kupka. Vadí mu také to, že vláda nemá v řešení případu jasno. „Pan předseda hnutí ANO Babiš nemá zcela jednoznačně jasno,“ podotkl Kupka.
„Vyvolává to otázky, zda to není jen produkt současné volební kampaně. Není to ani dobré levicové řešení, je to sociálnědemokratické populistické řešení,“ nebral si servítky Kupka. Nevnímá totiž nedostatek pracovních příležitostí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef