U nás nic, v Maďarsku další fabrika. Orbán vítá Číňany

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.12.2023 11:42 | Zprávy

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán dává jasně najevo, že se hodlá dál sbližovat s partnery v Číně. Už teď je Čína největším zahraničním investorem v Maďarsku a Orbán chce tuto vazbu ještě posílit. Ukazuje se tak, že Orbánova iniciativa byla úspěšnější než snahy exprezidenta Miloše Zemana, který také chtěl ekonomické vztahy s Čínou rozvíjet, ale na obří čínské investice nakonec nedošlo.

U nás nic, v Maďarsku další fabrika. Orbán vítá Číňany
Foto: FCB
Popisek: Viktor Orbán v Číně

Maďarský premiér Viktor Orbán usiluje podle serveru Politico o to, aby od Číny získal ještě více investic. Přitom již dnes platí, že je Čína největším zahraničním investorem v zemi paprik a obecně známého kulinářského umění. Jenže nejen kulinářského umění. Orbán totiž usiluje o to, aby Čína v Maďarsku rozvíjela byznys s elektroauty.

„Maďarsko odmítá výzvy Evropské unie, aby uvolnilo vztahy s Čínou – a vyplácí se mu to. Maďarsko se údajně uchází spolu s Německem o hostování první evropské továrny čínské automobilky BYD.“

Maďarský premiér Viktor Orbán byl jediným lídrem EU, který se zúčastnil říjnového fóra iniciativy Pás a stezka, přičemž čínský prezident Si Ťin-pching ho označil za „přítele Pekingu“.

„Maďarská vláda,“ řekl Orbán, „nebude akceptovat žádný vnější ideologický tlak a bude vždy sledovat národní zájmy.“ Ministr zahraničí Péter Szijjártó byl v červnu ještě otevřenější a zdůraznil, že jakákoli snaha o odklon od Číny by poškodila Evropu.

Premiér Viktor Orbán se tak snaží o totéž, o co se nejméně od roku 2015 snažil exprezident Miloš Zeman. Server týdeníku Ekonom se ještě v roce 2015 rozepisoval o „čínské investiční invazi“ v Česku, ale kromě mediálně viditelného nákupu fotbalové Slavie k výraznějším investicím příliš nedošlo.

Ale ne všichni v Maďarsku mají z toho radost.

Maďarsko se nejen připojilo k formátu 14+1, což je seskupení spojující Čínu se střední a východní Evropou.

„Maďarská vláda si sama sebe představuje jako předmostí pro Čínu,“ řekla Dóra Győrffyová, profesorka ekonomie na Corvinově univerzitě v Budapešti. To by mělo být „velmi znepokojivé“ pro zbytek EU, řekla.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel jsou momentálně v Číně a tlačí na komunistickou vládu, aby přistoupila na posun v obchodní bilanci mezi EU a Čínou. Komise také zahájila vyšetřování nesprávných dotací pro čínská elektrická vozidla.

„Maďarsko vsadilo své ekonomické jmění na automobily – a nyní na přechod na elektrická vozidla. Automobilový sektor se na hrubém domácím produktu Maďarska podílí asi 6 procenty, zatímco dodavatelé pro automobilový průmysl tvoří dalších 8 až 9 procent. A nejde jen o čínské společnosti. Všechny tři velké německé automobilky mají maďarské továrny a přítomny jsou i společnosti se sídlem v Jižní Koreji a Japonsku, které přitahuje kvalifikovaná, ale levná pracovní síla Maďarska a jeho úzké vazby na zbytek trhu EU,“ upozornil server.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na obří čínské investice nakonec nedošlo., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVencaVida , 20.12.2023 16:09:21
Ani nemohlo, když tady Kalousek a spol. pobíhali zahaleni do tibetských vlajek a naši představitelé si div ne vyřizovali na Taiwanu druhé občanství. Jako vždy jsme s pocitem morálního vítěze ostrouhali. Přece nebudeme měnit rovnou páteř za grošíky. -_-

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…