USA a Německo vám zdražují elektřinu. Vitásková a spol. ukázali fakta. A řešení

01.12.2021 17:11 | Reportáž

Neformální sdružení expertů z oblasti energetiky varovalo před fatálními dopady současného stavu cen elektřiny. Kromě blackoutů prý reálně hrozí krachy firem a likvidace země. Ceny energií letí nahoru i díky tzv. emisním povolenkám, které jsou předmětem spekulací. Kvůli tomu prý chudí čeští občané de facto platí důchody bohatým Američanům. Varování zaznělo od expertů na energetiku Aleny Vitáskové, Jiřího Chvojky, Hynka Berana, Ivana Noveského a Vladimíra Štěpána.

USA a Německo vám zdražují elektřinu. Vitásková a spol. ukázali fakta. A řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference Aleny Vitáskové k aktuální energetické situaci s názvem Energie není luxusním zbožím?

Celý problém s růstem energií je podle bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jen špičkou ledovce. „Statisíce občanů se ocitají v energetické chudobě. Dopad špatných rozhodnutí bude v miliardách nejen na veřejné finance, ale na všechny. V současné krizi to ještě prohlubuje chudobu a bídu části populace, roztáčí se spirála inflace a další problémy,“ uvedla Vitásková. 

„Co se ještě musí stát, aby se zničené energetické odvětví přestalo drancovat a začala náprava špatných rozhodnutí? Musí dojít k blackoutu? Bude energie na příděl? Dnes je nutné stále dokola zdůrazňovat, že energie není luxusní zboží. Jde o nenahraditelné odvětví a komoditu, která je dnes stejně důležitá jako voda a vzduch. Bez energie není možný život,“ konstatovala.

Někdejší předsedkyně ERÚ shromáždila další odborníky na energetickou oblast a pod hlavičkou svého Institutu Aleny Vitáskové s nimi hodlá předkládat návrhy řešení, kterými by budoucí vládě chtěla pomoci krizi vyřešit. „Věříme, že bude mít vláda o tyto návrhy zájem. Cesta z tohoto začarovaného kruhu existuje a je v rukou politiků. Výmluvy na Brusel nemohou dále obstát,“ je si jistá.

Podle nezávislého experta na energetiku Hynka Berana došlo k zásadnímu selhání principu ochrany spotřebitele, kvůli čemuž se skoro deset procent českých rodin ocitlo v energetické bídě. „Přitom máme stabilní soustavu, která není neekologická. Dvě třetiny energetického mixu vyrábíme bez emisí. Zažíváme zde ale energetickou lichvu, kdy si sami mimořádně draze prodáváme energii, kterou jsme sami vyrobili a stejně bychom ji nemohli vyvážet. K přemrštěným cenám není důvod! ERÚ se má starat o spotřebitele, ale místo toho jen vidíme, jak oznamují další drakonické zdražování,“ nechápe Beran.

Varuje, že je nutná urychlená změna tarifní politiky a legislativy. „Ceny energií jsou aktuálně diktovány na německé burze, což nedává smysl. Stejně bychom tu energii, co si draze prodáváme, nemohli vyvážet,“ podotýká a upozorňuje na další problém, kterým jsou emisní povolenky. Ty vznikly de facto jako forma peněžního trestu pro ty producenty, kteří energii vyrábějí z fosilních paliv. Jenže místo aby se z toho producenti vykoupili sami, nechávají to zaplatit konečného spotřebitele, který za nic nemůže. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

15:25 Hampl: Islamisté dnes útočí jinak. Na terorismus jsme si zvykli

Lékař původem ze Saúdské Arábie Taleb A. rozséval smrt na vánočních trzích v Magdeburku. Zavraždil n…