Ublížíme vám. A hodně, varuje nás zoufalá Itálie kvůli uprchlíkům. Už je to opravdu vážné

14.06.2015 17:27 | Zprávy

Itálie dnes vystupňovala volání po změně azylové politiky v Evropské unii. Učinila tak podle agentury Reuters v době, kdy sousední státy zpřísnily hraniční kontroly a vracejí zpět imigranty do Itálie. Řím pohrozil blíže neupřesněnými jednostrannými opatřeními.

Ublížíme vám. A hodně, varuje nás zoufalá Itálie kvůli uprchlíkům. Už je to opravdu vážné
Foto: Archiv
Popisek: Muslimský uprchlík, ilustrační foto

Italský premiér Matteo Renzi vyzval ke změně pravidel, podle kterých se v rámci EU má většina žadatelů o azyl vracet z místa zachycení do země, kterou do unie vstoupili. Hodlá o tom jednat s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem při jejich návštěvě Itálie v nadcházejícím týdnu.

"Pokud země unie zvolí solidaritu, tak je to dobře. Pokud nikoli, máme připravený plán B, který by ale poškodil Evropu (EU)," řekl Renzi v rozhovoru s milánským deníkem Corriere della Sera. Plán B přitom neupřesnil.

V jiném rozhovoru dnes italský ministr vnitra Angelino Alfano vyzval evropské země, aby přijali více běženců, kteří se dostali do Itálie především z Libye. Také by se podle něj měla vytvořit v Libyi střediska, která by určovala oprávněné žadatele o azyl a ostatní posílala domů.

Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU. Avšak Rakousko a Francie v posledních dnech posílily hraniční kontroly na hranicích s Itálií. Nepouštějí do svých zemí imigranty, kteří se pak vracejí do italského vnitrozemí. Stovky jich pak například přespávají na nádražích v Římě a Miláně.

Rakousko stoplo žádosti o azyl

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v sobotu oznámila, že její země přestala vyřizovat žádosti o azyl s cílem tlačit na státy EU, aby více pomáhaly v přebírání přistěhovalecké vlny na starý kontinent. Vyzvala evropské partnery ke stanovení kvót pro přijímání imigrantů.

Podle diplomatů v Bruselu ale hrozí, že systém kvót nebude v nejbližší době možné prosadit pro široký odpor v unii 28 států. Proti se staví 10 zemí EU včetně Česka.

Projevy ze strany italských představitelů a jiných evropských představitelů svědčí o narůstajícím napětí kolem přistěhovalecké politiky v EU. Unijním zemím je přitom už zatěžko udržet společný postoj k jiným problémům, především ke krizím v Řecku a na Ukrajině, poznamenal Reuters.

Evropská komise nedávno požádala členské státy, aby se postaraly o desetitisíce žadatelů o azyl, kteří přijeli do Itálie. Státy však nejsou zajedno. Itálie podle agentury AFP doufá, že se jí podaří prosadit své požadavky na summitu EU 25. června.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…