V současné době probíhají na půdě Evropského parlamentu jednání ohledně už 11. balíčku protiruských sankcí. Ten předchozí schválila Evropská unie v únoru 2023 a týkal se především bankovního sektoru, exportu technologií využitelných pro vojenské účely a vývozu ruských surovin.
Tématem se ve svém článku zabývala zpravodajská televize CNN Prima NEWS, která v souvislosti s ním oslovila tři české europoslance a ptala se jich na jejich názory a postoje.
Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) by se měli zaměřit mimo jiné na některé čínské a íránské firmy, které napomáhají obcházení stávajících sankcí. Reagoval tak na situaci, kdy evropské státy ve valné většině dodržují sankce, které jsou na Ruskou federaci uvaleny, ale samotné Rusko si našlo jiné obchodní kanály, přes které dováží potřebné zboží a suroviny.
Jde především o čínské obchodní aktivity, ale také indické, iránské a další. Sankce tak pozbývají svého smyslu, neboť Rusku neškodí tak, jak bylo zamýšleno a naopak jsou škodné evropské firmy, jejichž místa na ruském trhu zabrali asijští konkurenti a z obchodu s Ruskem nebývale profitují.
„Vedle Číny a Íránu jsou v této souvislosti zmiňovány i postsovětské země, jako je Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán či Uzbekistán. Pokud se nám na jedenáctém sankčním balíčku podaří najít shodu, měla by být ucpána řada děr, kterými do Ruska stále proudí západní výrobky,“ dodal ještě Pospíšil a zmínil další problém, kterým je dovoz evropských výrobků do Ruska prostřednictvím zemí, které působí na trhu jako prostředníci a vydělávají na tom, že přeprodávají evropské zboží do Ruska.
Piráti dokonce, ve své snaze kontrolovat a monitorovat kdo stojí za jednotlivými firmami, jdou ještě dále a navrhují založit jakýsi celoevropský rejstříku konečných majitelů firem a společností. Naráží tak na další oblast, která je tzv. dírou v protiruských sankcích a tou jsou skrytí ruští majitelé firem, na které se sankce nevztahují právě proto, že o jejich ruských majitelích není nic známo.
„Jednoduše nesmíme firmám financujícím ruskou válku dál posílat peníze. Je ostuda, že to Evropská unie dovoluje a nechá zjevně proudit eura k Putinovi. Kdyby se posílila pravomoc Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), měli bychom paletu účinných nástrojů, jak zmíněným únikům zabránit,“ řekl CNN Prima NEWS pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA