V Bělorusku pokračují protesty proti „poslednímu evropskému diktátoru“ prezidentu Lukašenkovi. Je to již více než týden, co protesty kvůli machinacím s volbami začaly. Zatímco v pondělí byl Lukašenko během projevu v továrně na traktory překřičen, aby rezignoval, tak v úterý dle listu The New York Times vyznamenal medailí „za bezchybnou službu“ více než 300 policistů, kteří v posledních dnech často velmi brutálně potlačovali demonstrace proti režimu. Kromě policistů vyznamenal i řidiče policejních antonů a představitele speciálních sil OMON. Rozkaz pro vyznamenání členů bezpečnostních složek přišel čtyři dny po brutálním zásahu policie proti vlastním občanům.
Celý článek The New York Times ZDE:
Lukašenko však dle článku nechce od konfrontace ustoupit. Běloruský prezident varoval bezpečnostní složky, že opozice se je snažila ukolébat, aby upustili od služby a vyhrožoval, že přijme přiměřená opatření proti členům takzvané Koordinační rady. To je občanský útvar, který vznikl v úterý. Koordinační rada sdružuje a usměrňuje činnost různých protivládních skupin a aktivistů. Některé členy rady, kam patří například laureátka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2015, spisovatelka Svetlana Alexievich, označil za otevřené nacisty či ty, co dříve byli u koryta.
Tomáš Zdechovský pro PL osvětluje pozici EU
Lukašenkovy poznámky k jeho radě bezpečnosti byly vysílány státní televizí. Kromě toho o tom informovala zpravodajská agentura Interfax. Dle Lukašenka běloruské opoziční manifest 2030 obsahuje představy o odchodu ze svazového soustátí s Ruskem či z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Opozice prý též navrhuje zavedení hraniční a celní kontroly s Ruskem. „Je však vybudována běloruská a ruská hranice se všemi důsledky, které z toho plynou,“ reagoval na to Lukašenko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle