Ukrajina stopla ropu z Lukoilu, ale Rosněfť pouští dál. Kovanda tuší proč

01.08.2024 16:16 | Monitoring

Ekonom Lukáš Kovanda se podivuje nad tím, proč Ukrajina zastavila ruskou ropu proudící přes její území do Evropy ropovodem Družba jen v případě společnosti Lukoil, přičemž ruská ropa státní společnosti Rosněfť proudí do Evropy vesele dál. Důvodem by podle něj mohlo být to, že Rosněfť má dosud silné vazby s Německem, čehož si je Kyjev vědom. Nebo jde jen o jakýsi trest vůči Viktoru Orbánovi za jeho příchylnost k Rusku.

Ukrajina stopla ropu z Lukoilu, ale Rosněfť pouští dál. Kovanda tuší proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Mezi Slovenskem a Maďarskem na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé už nějaký čas zuří spor o ropu. O ruskou ropu, která na Slovensko a do Maďarska proudila právě přes Ukrajinu. Jde o ropu společnosti Lukoil, která do střední Evropy mířila prostřednictvím ropovodu Družba. Je to problém zejména pro Maďarsko, které bylo ze 75 % závislé právě na ruské ropě.

Ekonom Lukáš Kovanda se ale ptá, proč Ukrajina sankcionuje jen jednu ruskou ropnou společnost, soukromý Lukoil, a ne také státní Rosněfť? „Houstnoucí střet mezi Maďarskem a Slovenskem na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé ohledně dovozu ruské ropy přes její území je pozoruhodný i z jednoho spíše přehlíženého důvodu. Ukrajina totiž nesankcionuje ruskou ropu jako takovou. Ukrajina sankcionuje pouze ropu jedné ruské společnosti, a to Lukoilu,“ vysvětluje Kovanda na síti X.

To je podle něj podstatný rozdíl, který v debatách o ruské ropě zapadá. „To je podstatný rozdíl. Neboť ropa jiné ruské společnosti, Rosněfť, přes Ukrajinu ropovodem Družba v klidu teče dále. I když je to ropa ruská stejně jako ta od Lukoilu. Proč Kyjev sankcionuje ropu Lukoilu, a ne Rosněfťu? Když navíc Rosněfť je státní podnik, zatímco Lukoil soukromá firma. A dokonce firma, která se na ruské poměry docela kriticky postavila k invazi na Ukrajinu hned v jejích prvních dnech,“ upozorňuje Kovanda na slova vedení Lukoilu, které vyzývalo k ukončení války.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 11


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

jak si vůbec může dovolit země, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevipera , 01.08.2024 17:02:11
která už víc než dva roky žije z charity evropských států, některý ze států EU sankcionovat? To je vděk za to, že ua ještě vůbec existuje? Pomáhala jí celá evropa, včetnw maďarska i slovenska. A co na to mluvicí hlavy v EU? Tak to má být? Myslím, že se jim ten evropský konstrukt brzy sesype jako domeček z karet.

|  17 |  0

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…