Přes hranice Ukrajiny uprchlo za poslední dva týdny před válkou více než 2,3 milionu lidí, naprostá většina z nich zamířila do sousedních zemí.
Vůbec nejvíce příchozích eviduje Polsko. Od začátku ruské invaze překročilo polsko-ukrajinské hranice 1,43 milionu osob. V ostatních evropských státech je jich nyní zhruba přes 236 tisíc. Jenom za středu dorazilo do Polska zhruba 118 000 lidí. Tamní vláda uvedla, že i tak bude dál přijímat ukrajinské uprchlíky bez ohledu na jejich původ či náboženství.
Velkou kritiku v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny vyvolal fakt, že europoslanci rozhodují o potrestání Polska a Maďarska za „porušování unijních hodnot“ ve chvíli, kdy především Poláci čelí nebývalé humanitární krizi a projevují velkou solidaritu vůči ukrajinským uprchlíkům.
Wall Street Journal informoval, že cca. 10 % obyvatel polské metropole tvoří již ukrajinští uprchlíci, kterých je na 200 000. Polsko v těchto dnech nese největší nápor migrační vlny.
Ani to nezabránilo europoslancům nakonec odsouhlasit rezoluci, kterou vyzývají, aby na obě země byly uvaleny ekonomické sankce. Konkrétně vyzvali Evropskou komisi, ať v případě Polska a Maďarska „neodkladně aktivuje mechanismus, jehož cílem je chránit rozpočet EU před zneužíváním ze strany vlád, které porušují její hodnoty“. Tento návrh podpořilo 478 poslanců, 155 bylo proti, 29 se hlasování zdrželo. Polsko a Maďarsko viní z toho, že porušují nezávislosti justice, plurality médií a akademických svobod.
Z řad europoslanců, kteří pro rezoluci ruku nezvedli, zaznívá nyní kritika, že řešení podobné rezoluce v době války na Ukrajině není vhodné a europarlament by měl v této krizové situaci řešit důležitější záležitosti.
Polský novinář Bartlomiej Graczak v reakci na sankce EU sdílel na svém twitteru graf, který má jasně znázornit, co se na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu ve vztahu k Polsku odehrává. „Pokud by někdo nechápal, o co jde, zde je názorné vysvětlení,“ dodává žurnalista.
Novinář se snažil ukázat propojenost, že sankce, které nyní EU uvaluje na Polsko pomáhající Ukrajině bombardované ruskou armádou, plynou v podstatě z Německa, z něhož proudí značné peněžní toky Rusku za plyn. Německo se ostře staví proti embargu na ruský plyn. Energie z Ruska je podle něj nezbytná pro každodenní život a není možné o ni ze dne na den přijít. Německá vláda je některými evropskými státy odsuzována za to, že Ukrajině nepomáhá. Nepodpořila také vyloučení Ruska ze SWIFT, i zde důvodem může být plyn.
Jakby ktoś nie rozumiał co się dzieje, to jest wyjaśnienie obrazkowe. pic.twitter.com/rZwg7Rh2ff
— Bartłomiej Graczak (@bgraczak) March 10, 2022
Suverénní Polsko, které z evropských zemí pomáhá Ukrajině nejvíce, ať už materiálně, ekonomicky, vojensky či s obrovskou pomocí v přijímání prchajících lidí, se tak dle obrázku ukrajinského novináře de facto ocitá v rukou Německa a Ruska.
Podle konzervativního publicisty Romana Jocha není většina europoslanců schopna vnímat realitu. „Většina poslanců EP vyzvala EK, aby uvalila sankce na Polsko a Maďarsko. Rusko vraždí na Ukrajině, je nutné pomáhat UA, Polsko jí dodává zbraně, přijalo už 1,4 mil. uprchlíků. Polsku se má pomoct. Ti poslanci žijí v bublině, nevidí realitu. Haló, budíček, 24. února se vše změnilo!“ uvedl na twitteru.
Většina poslanců EP vyzvala EK, aby uvalila sankce na Polsko, Maďarsko. Rusko vraždí na Ukrajině, je nutné pomáhat UA, Polsko jí dodává zbraně, přijalo už 1,4 mil. uprchlíků. Polsku se má pomoct. Ti poslanci žijí v bublině, nevidí realitu. Haló, budíček, 24. února se vše změnilo!
— Roman Joch (@JochRoman) March 10, 2022
Polsko bylo navíc také odhodlané předat Spojeným státům všechny svoje stíhačky sovětské konstrukce MiG-29 ve prospěch Ukrajiny, aby se zamezilo eskalaci konfilktu s Ruskem a pomohlo se ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který o poskytnutí bojových letadel opakovaně žádal. Spojené státy však nakonec zprostředkování dodání polských stíháček ukrajinské armádě odmítly.
Původní polské gesto ocenil i český senátor Pavel Fischer. „Polsko odevzdá stíhací letouny ve prospěch armády Ukrajiny. Děkuji. O budoucnosti Evropy se rozhoduje na Ukrajině, která se musí bránit proti barbarské agresi putinovského Ruska,“ vyjádřil se ve svém středečním tweetu.
Polsko odevzdá stíhací letouny ve prospěch armády Ukrajiny????.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) March 8, 2022
Děkuji, ????. O budoucnosti Evropy se rozhoduje na Ukrajině, která se musí bránit proti barbarské agresi putinovského Ruska. https://t.co/TgWJd0ORMG@prezydentpl@PremierRP@MarekKuchcinski @BogdanKlich
V komentářích pod příspěvkem se často z řad polské veřejnosti objevovaly poznámky, že chybí spojitost, že Polsko nakupuje ropu, plyn také z Ruska a ve vztahu k EU nedodržuje zásady právního státu. Často zaznívaly názory, že každý, kdo odebírá plyn z Ruska de facto financuje jeho invazi na Ukrajině.
Podle očekávání se Evropská komise zřejmě nebude nyní výše zmíněnou rezolucí zabývat, protože téma pro ni není nyní aktuální.
Minulý týden se Evropská unie také dohodla na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny a nejméně na rok jim zajistí přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Evropská komise odhaduje, že by jich do EU mohlo přijít až osm milionů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.