Bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš nyní radí v Kyjevě ukrajinské vládě, jak provést hospodářské reformy. Mimo jiné se vyslovil pro okamžité uvolnění doposud regulovaných cen plynu a tepla, neboť nyní už prý není jiná cesta, i když to lidi bude bolet.
O současné vládě premiéra Jaceňuka a prezidentu Porošenkovi se vyjádřil velmi pochvalně, tak dobrou reprezentaci prý Ukrajina za celou svou samostatnou existenci neměla.
Celý rozhovor s Ivanem Miklošem ZDE
Na Miklošův obsáhlý rozhovor pro český server Česká pozice zareagoval pro ParlamentníListy.cz Luboš Blaha, slovenský poslanec z vládní strany SMER a rovněž akademický politolog působící ve slovenské Akademii věd. Podle něj by se Ukrajinci měli experta zpoza Karpat spíše obávat.
„Ivan Mikloš je na Slovensku symbol toho nejvulgárnějšího neoliberalismu a cynismu, jaký si vůbec lze představit,“ napsal nám. Za druhé Dzurindovy vlády v letech 2002–2006 byl prý nositelem tvrdých škrtů, které na Slovensku prakticky zlikvidovaly sociální stát. „Mezi pravičáky se stal oblíbeným radikálem, mezi obyčejnými lidmi symbolem arogance bohatých,“ prozrazuje poslanec Smeru.
Rovná daň, kterou prosadil, podle Blahy snížila nejbohatším daňovou zátěž na polovinu, což se samozřejmě podepsalo na rozpočtových výdajích. „Ve vyspělejší Evropě, kde se platí progresivně daně celkem přirozeně, by to bylo něco neslýchaného. Ale na Slovensku si neoliberálové tyto asociální experimenty dovolit mohli,“ píše Blaha.
Doplňuje, že když se Mikloš vrátil na ministerstvo v roce 2010 ve vládě Ivety Radičové, zamotal se nejprve do skandálu s nákupem budovy pro Daňové ředitelství, aby se následně zkompromitoval i odborně, když jeho úřad nezvládl přechod finančních úřadů na nový informační systém a na Slovensku na nějaký čas prakticky úplně zkolabovala veškerá daňová administrativa. Ministr Mikloš podle Blahy opouštěl slovenskou politiku těžce zahanbený a ponížený, a když po provalení kauzy Gorila propadla ve volbách jeho vládní SDKÚ, stal se pouhým řadovým poslancem, o němž veřejnost téměř neví, že existuje.
Čím je demokracie méně vyspělá, tím více se v ní podle Blahy daří takovým, jako je Mikloš. Zatímco Slováci prozřeli a rovnou daň coby vlajkovou loď Miklošových reforem už zrušili, další kořistí podtatranského neoliberála je prý do chaosu uvržená Ukrajina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav