Jak informoval server Novinky.cz pod titulkem „Ukrajinští novináři se kvůli novele zákona bojí o svobodu slova“, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny podepsal novelu zákona o médiích, která umožní omezit činnost médií a novinářů v zemi bez posvěcení soudu. Například vypnutím zpravodajského webu. Ukrajinská Národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání, jejíž členové jsou vybíráni parlamentem a Zelenského administrativou, získá širší pravomoci. „Tato zpráva je velmi dramatická nejen v ukrajinském kontextu. Lze si totiž snadno domyslet, že jde o jakýsi lakmusový papírek, podle něhož se může měnit legislativa i v jiných zemích nebo v celé EU,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Vzpomíná si přitom, že u nás se vede diskuse o regulaci internetu nejpozději od roku 2012. „Už tehdy se mluvilo o tom, že k pravomocím regulačního orgánu (u nás RRTV) přibudou také kontrolní kompetence směrem k internetovému prostředí, a dokonce i tisku. Ty hlasy přicházely z Bruselu a u nás je různí přičinliví horlivci setrvale papouškovali. Tehdy to u nás neprošlo, ale teď je tu příklad z východu. Ze země, kterou si náš premiér bere do úst vždy, když chce zdůvodnit nějaký nepopulární či nesmyslný krok: zde se lze z jeho úst nadít například teze o tom, že jde o ochranu občana před ruskými dezinfomacemi. Jaké to jsou, to už nikdo jmenovitě neříká. Stačí ta nálepka. Ostatně, úplně stejně objasňuje důvody toho zákona sám Zelenskyj,“ poukazuje mediální analytik.
Nepíšeš, jak chceme? Jsi nepřítel a kremelský šváb
Proti ukrajinskému zákonu vystoupila Evropská novinářská federace. A nejen ona. Národní svaz novinářů Ukrajiny chystanou novelu zákona označil za „největší hrozbu svobody projevu od vzniku samostatné Ukrajiny“. Poukázal také na to, že novela zákona o médiích byla připravována za zavřenými dveřmi bez konzultace s odbornou nebo širokou veřejností. „Novináři ani jiní pracovníci médií, kteří zákon oprávněně kritizují, nebyli na žádné jednání pozváni. Samotná jednání probíhala netransparentně,“ stěžuje si na svých stránkách Svaz ukrajinských novinářů. „Nu, to je běžná praxe,“ podotýká Petr Žantovský a přidává zkušenosti s těmi, které má na mysli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník