Ve včerejším prohlášení rockové skupiny zaznělo, že ani jeden z jejich členů nedal nikomu z Trumpova politického týmu povolení k tomu, aby mohli na svých akcích použít jejich muziku. Požádali, aby bylo používání jejich hudby ze strany Trumpova týmu okamžitě zastaveno.
Tisková mluvčí Trumpovy politické kampaně na žádost zatím neodpověděla a ani nesdělila, mají-li „Trumpovy lidé“ licenci na to, hrát muziku britské kapely.
„Donald Trump, zarytý hudební fanoušek, hraje hudbu Rolling Stones při svých veřejných projevech již několik měsíců. Má je na jednom disku spolu s hudbou Eltona Johna, operní a klasickou hudbou a muzikou dalších rockových skupin. Známá píseň britských rockerů z roku 1969 ‚You can’t alway get what you want‘ je velmi oblíbenou volbou Donalda Trumpa,“ píše britský Guardian.
Členové britské rockové kapely ovšem nejsou jediní, kdo si v poslední době stěžovali na praktiky Donalda Trumpa. Světoznámá zpěvačka Adele a frontman skupiny Aerosmith Steven Tyler již v minulosti žádali kandidáta na prezidenta, aby přestal hrát jejich muziku k „nažhavení davů“. Neil Young byl také nucen reagovat poté, co americký miliardář v loňském roce zahájil svůj projev tím, že zahrál Youngův hit „Rockin‘ in the Free World“. Ve všech těchto případech Trumpův tým přestal jejich písně používat.
Pravdou je, že organizátoři politických kampaní obecně nepotřebují povolení umělců k tomu, aby hráli na svých akcích jejich muziku, a to za toho předpokladu, že již od organizace zaštiťující práva umělců (např. BMI) mají takzvanou „blanket license“.
BMI ovšem také uvádí, že „skladatelé písní nebo jejich producenti mají právo nesouhlasit s udělením práva na užívání jejich konkrétních písní třetímu subjektu v rámci zmíněné licence“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib