Jak Rokos uvádí, dle agentury Reuters je to tím, že ještě než koronavirus dorazil do Evropy, tak při jednání s Evropskou unií státy ve většině neuvedly, že by potřebovaly asistenci při pořizování zdravotnického materiálu, a jen čtyři nejmenované země varovaly, že pokud by se situace zhoršila, tak by potřebovaly více zdravotnických pomůcek.
„Celou situaci pak národní státy ještě zkomplikovaly ve chvíli, kdy začaly se zákazy vývozů zdravotnických materiálů – Česká republika je kvůli tomu ve sporu s Komisí, stejnou chybu, která vedla k prohloubení problémů se zásobováním těmito materiály, udělaly i další země, včetně Francie a Německa,“ říká Rokos a upozorňuje, že ve zdravotnictví nemá EU velké pravomoci. O čemž podle něho svědčí například to, že Česko má velice restriktivní opatření, ale Švédsko nikoliv.
Rokos cituje Ondřeje Mocka, analytika Asociace pro mezinárodní otázky: „Unie žádnou akcí pandemii zabránit nemohla, na tom by se musely shodnout členské státy. Agentura, která řeší tyto nemoci na úrovni EU, vydávala své varování velmi brzy, už na začátku února.“
Dále se autor článku věnuje financování z EU. Není prý totiž pravda, že peníze z EU jsou samozřejmé. „Opak je pravdou – 294 milionů eur určených jako okamžitá pomoc České republice z nepoužitých prostředků z kohezních fondů by vláda musela na konci roku vrátit Bruselu. Nyní bude mít tyto peníze na vyrovnávání se s dopady koronaviru, zejména na pomoc menším a středním firmám. Dalších 869 milionů eur je pak Unie ochotna poskytnout v rámci spolufinancování.“
Také uvádí, že už funguje i solidarita mezi zeměmi, tedy že roušky věnovalo Itálii Německo a Francie, i když na počátku krize šla podle něho solidarita stranou. A pomoc poskytlo i Česko.
Rokos neopomněl zmínit také to, jak si některé státy v EU stěžovaly, že vybavení z Číny je nekvalitní a nesplňuje požadavky. „Slovenský premiér Igor Matovič pak emotivně prohlásil, že čínské ochranné pomůcky může rovnou hodit do Dunaje. Problémy s testovacími sadami měli i lékaři v České republice. Podle Zemana jde však o výjimky a novináři, kteří o tom mluví, dělají bulvární zprávy,“ dodal Milan Rokos.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas