Pane starosto, jste zastáncem změny volebního systému. Nyní se blíží komunální volby. Jak se stavíte k návrhům na zavedení přímé volby a starostů a primátorů? A co říkáte na návrh Úsvitu, podle jehož představ by měli být také starostové a primátoři přímo odvolatelní?
Přímá volba starostů a primátorů je zavedena na Slovensku. Máme zde dlouhá léta družební spolupráci s městem Revúca a diskutovali jsme i toto téma. Zkušenosti jsou dobré a jsem pro. Voliči však musí se vší vážností volit odborníky, pracovité lidi - není to o volbě populárních osobností, jejichž profese není např. ekonomika nebo investice.
Je také podle vás také nutné, aby občané volili zcela nové strany se zcela novými tvářemi. ,,Nové strany potřebujeme právě proto, že současné jsou už navzájem propojeny s podnikatelskou sférou a jsou ovlivňovány dlouholetými vazbami, které vyúsťují v narůstající korupční prostředí.“ Platí to ale podle vás i o hnutí ANO, které výrazně uspělo již v druhých volbách, a v jehož čele je jeden z nejvlivnějších podnikatelů Česka?
Nové schopné lidi do státní správy potřebujeme. U nás se bohužel negativně díváme na toho, kdo má úspěch v podnikání. V Rakousku je například starosta města, který je schopný podnikatel, vlastní hotel… A lidé ho uznávají. Ví, že má zkušenosti a může obci pomoci v rozvoji. To je v naší zemi ještě stále nemyslitelné. Proto i na hnutí ANO se díváme s nadějí, ale i s obavou - co velký podnikatel dokáže nebo co zneužije. To ukáže čas.
Jak byste Andreje Babiše jako politika hodnotil? On sám o sobě totiž stále říká, že politikem není.
Já o sobě také říkám, že nejsem politik a že práce starosty je práce jako každá jiná, má-li být dobrá, musí se makat. Dělám to proto, že chci, aby město i obce byly stále hezčí, aby se nám dobře žilo.
Věřme, že Andrej Babiš má stejné pohnutky.
Nyní ale k praktickým otázkám. Pomalu ale jistě končí vaše první funkční období v čele úřadu. Když se ohlédnete zpět, jak byste po stránce rozvoje města uplynulé 4 roky hodnotil?
Mohu říci, že je to opravdu záběr a času se nedostává.
Z následujícího přehledu nejvýznamnějších akcí je vidět, že tempo bylo a je vysoké:
Podařilo se zlepšovat vybavenost škol, řešit nárůst dětí podporou nové církevní školky s využitím stávajícího objektu.
S městským úřadem byly zahájeny elektronické aukce na dodávky stavebních prací, elektřiny a plynu. Pro pomoc občanům byla provedena i e-aukce elektřiny a plynu pro domácnosti.
Na úseku majetku města jsme odprodali nemovitosti, na které jsme neměli dobré využití – ubytovnu v Savíně, objekt v Přemyslově, energeticky náročný objekt v Sušilově ulici.
Podařilo se vybudovat kanalizaci v dalších obcích – Tři Dvory, Chořelice.
Podařilo se připravit infrastrukturu pro výstavbu RD v lokalitě Pavlínka – první pozemky jsou již prodány.
Vybudovaly se cyklostezky do Rozvadovic a Unčovic, do Třech Dvorů a cyklotrasu do Haňovic.
Pro dopravní bezpečnost se realizovaly autobusové zálivy a nové čekárny v Chořelicích, Rozvadovících, Unčovicích, Nasobůrkách a v Nové Vsi. Nyní se provádí ve Třech Dvorech s novou komunikací.
Podpořili jsme vznik vodáckého kempu a rozvoj dalších aktivit v této oblasti.
Došlo k opravám KD v obcích, sokoloven.
Vybudovala se nová dětská hřiště v Chudobíně, Unčovicích, Chořelicích, Třech Dvorech.
Došlo k rekostrunkci 12 ulic ve městě a obcích.
Byly zahájeny opravy náměstí, interiéru radniční věže, dům č. p. 800 – kde bude nově depozitář muzea.
V bytovém fondu se provedla první etapa zateplení fasád v ul. Revoluční, v bytových domech se zateplovaly fasády, vyměňovala okna, dveře, provádělo se odvlhčení – ceny nájemného jsou na rozumné úrovni na rozdíl od soukromých pronajímatelů.
Prosadili jsme rozšíření výstavních ploch muzea s cílem vytvořit trvalou expozici Gustava Frištenského, našeho nejvýznamnějšího občana – prezentujeme se jako město Gustava Frištenského.
Zahájila se dekontaminace skládky v Nasobůrkách s podporou 90 % dotace a dalších financí od OLK.
Po mnoha letech máme krásné biokoupaliště.
Podařilo se obnovit výsadbu na městském hřbitově a podpořit údržbu významných hrobů.
Společnými finančními prostředky ML a Tatranu byla provedena oprava fotbalových šaten a házenkářského hřiště.
Cestovní ruch – další „průmyslové odvětví" - jsme podpořili vznikem nového TIC na Záložně. Byla postavena socha Gustava Frištenského, vyznačena Lesánkova cyklotrasa, opravena lesní cesta do Březového. Mikroregion Litovelsko zřídil půjčovnu kol a vyznačil další turistické trasy s KČT. Připravilii jsme tradici zahajování turistické sezony, vydali dvě nové cyklomapy.
Děkuji všem, kdo přispěli k rozvoji města a obcí.
A jak se proměnil chod úřadu?
Došlo k několika organizačním změnám s cílem lepší obsluhy občanů – dopravní odbor, odbor vnitra. Zaměstnanci ví, že musí umět být vstřícní - jsem optimista a snažím se svým přístupem pomáhat ostatním. Připomínky občanů řeším přímo se zaměstnanci, mohu říci, že stížnosti jsou ojedinělé a úřad funguje dobře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková