„Můžu mluvit o bezpečnostních záležitostech, ale spekulace a mimozemšťani? To mě nezajímá,“ vysvětlil hned ze startu bezpečnostní expert David Bohbot, ředitel Centra pro výzkum terorismu. Veřejnost totiž v poslední době rozrušily informace o „neidentifikovaných sestřelených objektech“ nad Severní Amerikou. Po spekulacích vystoupil mluvčí Pentagonu John Kirby, poradce pro národní bezpečnost USA, a popřel, že šlo o mimozemskou aktivitu.
Místo objektů, které jsou veřejnosti představovány jako „neidentifikovatelné“, experta Bohbota daleko více zajímají špionážní balony. Do americké vzdušné obranné zóny vstoupil 28. ledna podle amerických představitelů čínský balon. Měřil zhruba 60 metrů a nesl obrovský koš vážící zhruba tunu. V případě sobotního zásahu, k němuž došlo na kanadské hranici s Aljaškou, má jít o menší kovový balon. S touto informací přišla Prima news s odvoláním na CNN, která upozornila na sdělení Pentagonu zaslané zákonodárcům.
Balony jsou lepší než satelity, vydrží déle a „slyší všechno“
„Jestli je to nebezpečné? Po stránce sledování ano. Proč používat balony? Z nebe jsou jen čtyři způsoby, jak sledovat: letadla, drony, satelity a balony,“ vysvětluje Bohbot. Letadla a drony jsou ve výkonnosti limitované. „Satelity a balony vydrží dlouho. Satelity mají pevnou cestu, která se nemění, s balonem můžete ‚jít‘, kam chcete. Musíme zapomenout na dobu, kdy na balonu stál člověk, který měl dalekohled, vysílač a říkal, co vidí. Dnes už se na balonech používají nejvyšší technologie. Vím to osobně z Gazy, byl jsem tam záložníkem. Nad námi byly stále balony, nic jiného. Drony také, ale balony jsou fakt skvělé, vidí, slyší všechno,“ dodal. Balon totiž může monitorovat bez kontroly měsíc i dva, bez problémů stále sleduje a poslouchá. Expert zdůraznil i jejich současnou špičkovou kvalitu. „Mají skvělé výborné výsledky. Jednoduchý balon, který stojí mnohokrát méně než satelit, pokud má správné kamery, má lepší fotky než satelit, protože je samozřejmě blíž,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá