Ačkoli muslimská menšina požívá ve Francii nadstandardních náboženských práv, na většinovou společnost jsou často úřady a jejich zástupci velmi přísní. Jak informuje britský deník Express, naposledy to poznaly na vlastní kůži děti ze základní školy ve vesnici Huninguje, která leží poblíž hranic s Německem. Dvojice zdejších pokrokových ředitelek zakázala Mikulášovi na půdě školy rozdávat nadílku se zdůvodněním, že tak chtěly ochránit „sekulární hodnoty země“.
Mikulášská nadílka má přitom na evropském kontinentu dlouholetou tradici a váže se k řeckému světci a biskupovi svatému Mikuláši z Myry (zemřel v pol. 4. století), který byl známý svojí štědrostí. Ale ani aureola jednoho z nejuctívanějších svatých v křesťanském náboženství ředitelky neobměkčila. Jejich rozhodnutí však nezůstalo bez odezvy, děti byly šokovány, že nedostaly dárky, a jejich rodiče zase kvůli tomu, že ředitelky porušily tradice.
Desítky rodičů si stěžovaly nejenom přímo ve škole, ale také na radnici. Starosta Jean-Marc Deichtmann rozhodnutí vedení školy ostře odsoudil a konstatoval, že jej považuje za nepochopitelné. „Obdrželi jsme celou řadu stížností od rozzlobených rodičů kvůli vašemu rozhodnutí nevpustit kvůli údajnému zachování sekularismu na půdu školy Mikuláše. Jsme zaskočeni a zklamáni, že jste takto připravily školáky o jejich radost,“ napsal starosta ředitelkám.
Zatímco samotný Mikuláš nejspíš bude na francouzsko-německém pomezí zachráněn, jeho nizozemský pomocník Černý Petr (v holandštině Zwarte Piet) takové štěstí neměl. V Haagu, které je třetím největším městem v zemi, loni v září odhlasoval zdejší školský úřad, že je pomocník Mikuláše Černý Petr symbolem rasové diskriminace. Zastánci nových multikulturních pořádků tvrdí, že jeho černošský vzhled by mohl urážet afroamerickou menšinu žijící v zemi.
Ale již v červnu 2014 nařídil soud v Amsterdamu starostovi města, aby v tradičním průvodu na počest svatého Mikuláše nefigurovala postava Černého Petra. Tato oblíbená dětská postava zažívá v posledních letech těžké chvíle po celé zemi. Na Nizozemsko navíc tlačí OSN, jehož Výbor pro odstranění rasové diskriminace přímo vyzval vládu, aby Černého Petra zrušila. Podle „chytrých hlav“ OSN prý černošsky vypadající Černý Petr připomíná černochům doby otroctví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro