V Norsku ošetřovatelce zakázali nosit hidžáb. Jsem na dně, zoufá si. Na její podporu rázně vystoupil ombudsman

25.09.2016 16:32 | Zprávy

Norsko řeší případ údajné diskriminace mladé muslimky, které byla nabídnuta práce ošetřovatelky. Pouze však v případě, že odloží svůj hidžáb. Podle norského ombudsmana zaměstnavatel neměl právo něco takového po ženě požadovat.

V Norsku ošetřovatelce zakázali nosit hidžáb. Jsem na dně, zoufá si. Na její podporu rázně vystoupil ombudsman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Norsko patří v rámci evropského kontinentu k zemím, kde se berou multikulturalismus, politická korektnost či feminismus skutečně velmi vážně. Obyvatelé této severské země jsou dáváni ostatním evropským státům často za příklad hodný následování. Jak se však v posledních týdnech ukazuje, multikulturní „převýchova“ Norů není úplně bezchybná a bude ještě nějakou chvíli trvat, než se podaří zbavit obyčejné Nory posledních zbytků předsudků.

Tento měsíc byla soudem v Oslu odsouzena sedmačtyřicetiletá kadeřnice za to, že vykázala ze svého kadeřnictví muslimskou ženu se šátkem na hlavě. Soud jí udělil pokutu ve výši deseti tisíc norských korun plus by měla zaplatit dalších pět tisíc v rámci soudních výloh. Kadeřnice se však proti rozsudku hodlá odvolat. Na svoji obranu sdělila, že hidžáb považuje za totalitní symbol. „Když vidím hidžáb, pro mě není náboženským symbolem, ale symbolem totalitní ideologie.“

Celý text v angličtině je ZDE.

Další případ údajně řeší v Norsku právě nyní, byť se udál již v lednu. Týká se jednadvacetileté muslimské ženy, které byla nabídnuta práce ošetřovatelky. Jelikož si však pacient nepřál, aby mu domácí ošetření zajišťovala zahalená žena, dostala mladá muslimka na vybranou. „Daná osoba vám vzkazuje, že pokud byste ji chtěla ošetřovat bez hidžábu, tak jste vítána. Bylo by to pro vás akceptovatelné?“ zeptal se zaměstnanec příslušného úřadu muslimské ženy skrze textovou zprávu.

„Musím bohužel odmítnout. Hidžáb je součástí mé osobnosti a já se jej za žádnou cenu nemohu vzdát,“ odmítla mladá žena v textové zprávě požadavek svého potenciálního zaměstnavatele. Celý případ údajné diskriminace vyšel na světlo až po mnoha měsících a mluvčí příslušného úřadu ve čtvrti Osla Ullern se za vše omluvil. „V tomto případě jsme zašli skutečně příliš daleko. Chtěli jsme však pouze splnit přání našeho klienta. Obecně uplatňujeme nulovou toleranci vůči diskriminaci.“

Jednadvacetiletá muslimka se cítí psychicky na dně a tvrdí, že absolutně ztratila motivaci k hledání práce. Minulý měsíc byl zase mediálně propírán případ muslimské letušky americké letecké společnosti, která odmítala pasažérům roznášet alkoholické nápoje. Nějaký čas za ni tuto práci odváděly její kolegyně, ale poté jejímu zaměstnavateli došla trpělivost a ženu propustil. Ta však na něj podala letos v srpnu již druhou žalobu a požaduje finanční satisfakci. Tvrdí, že její propuštění bylo protiprávní.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…