V Saúdské Arábii mohou popré volit, ale i kandidovat ženy. Má to ale jeden obrovský háček

11.12.2015 20:05 | Zprávy

V Saúdské Arábii se letos konají první volby, kterých se mohou účastnit ženy. Ty mohou jak volit, tak i kandidovat v místních volbách, jež se od roku 2005 konají již potřetí. Odborníci však nepředpokládají, že by měly šanci na zvolení, a to nejen kvůli systému, jenž brání ženám přímo oslovovat mužské voliče, kterých je stále naprostá většina. Informují České noviny.

V Saúdské Arábii mohou popré volit, ale i kandidovat ženy. Má to ale jeden obrovský háček
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Celkem zhruba 6 000 mužů a 900 žen usiluje o zvolení do jednoho z 284 postů v místních radách Saúdské Arábie. „Mnoho voliček se k urnám nedostane, pokud je tam neodvezou jejich manželé nebo jiní příbuzní, jelikož ženy samy v království řídit auta nemohou.“ Volební právo ale mají od roku 2011 a letos poprvé jej mohou využít.

Ženy však z důvodu přísné segregace pohlaví nemohou před svoje voliče samy předstoupit, a představit jim tak svoje volební programy. Místo toho musejí buď vystupovat skryté za zástěnou či jejich mužské voliče musí oslovit mužský člen jejich rodiny. Pro vyrovnanější podmínky však všichni, jež chtějí usilovat o výhru ve volbách, musejí mít zahalenou tvář, jak ženy, tak i muži. A k tomu nemají povoleno vystupovat v televizi či vést kampaň pomocí plakátů se svými fotografiemi.

Západní odborníci ženám nevěstí žádné velké úspěchy, existuje však možnost, že budou na místa v radách dosazeny samotným králem. Pouze dvě třetiny, tedy 2 100 míst v radách, se totiž obsazuje skrze volby, zbylých 1 050 jmenuje saúdský král.

Místní rady v Saúdské Arábii jsou správní subjekty, které se zabývají především údržbou a lokálními investicemi, nemají tak žádnou zákonodárnou moc, ta zůstává v rukou krále a vlády.

Získat hlasy žen se tedy nyní snaží i někteří muži. „Sedmačtyřicetiletý obchodník Basám Achdar chtěl jedno ze svých shromáždění věnovat ženám a přizval asistentky, aby se sešly s voličkami a vysvětlily jeho program.“ Ženy však žádné nedorazily.

Někteří proti ženské účasti ve volbách protestují. Například duchovní Šajch Abdarrahmán Barrák napsal na Twitteru, že z náboženských důvodů ženy volit nesmějí, protože se tak Saúdská Arábie dostává „do vlivu Západu“.

Naopak čtyřicetiletá zdravotnice Randa Baradžová možnost uvítala a má v rodině velkou podporu, především u svého otce. „Je propagátorem vzdělání a myšlenky, aby byly ženy samostatné,“ řekla. A když pořádala předvolební shromáždění pro muže, vše proběhlo podle pravidel – byla za přepážkou, používala mikrofon a projektor a prostřednictvím kamery sledovala reakce přítomných v sále.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…