V Turecku se prezident Erdogan pustil do akademiků. Světem letí petice, křičí se o diktatuře

01.05.2016 8:44 | Zprávy

Téměř dvě desítky českých a slovenských akademiků se připojily ke 4 500 kolegům z celého světa a podepsaly petici za propuštění svých vysokoškolských kolegů z Turecka. Ti byli uvězněni za podpis jiné petice. Čeští petenti k tomu dodávají, že v Turecku pravděpodobně nastupuje diktatura.

V Turecku se prezident Erdogan pustil do akademiků. Světem letí petice, křičí se o diktatuře
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

„Po měsíci věznění byli minulý týden propuštěni čtyři turečtí akademici zatčení kvůli šíření protiturecké propagandy, kdy podepsali petice ‚Academics for Peace‘. Na univerzitu už se však vrátit nemohou a nadále čelí obvinění z urážky státu. Turecké vědce podpisem petice od jejího zveřejnění podpořilo téměř 4 500 akademiků z celého světa, mezi nimiž bylo i 17 Čechů a Slováků,“ píše server Echo24.cz

Politolog Emil Aslan z Fakulty sociálních věd UK, jeden z českých akademiků, kteří připojili své podpisy pod petici, tvrdí, že v zemi půlměsíce nastupuje u nezávisle uvažujících lidí autocenzurní obranný mechanismus, protože za projevení svobodného názoru už se můžete ocitnout za mřížemi. „Obávám se, že dalším krokem bude útok na doposud demokratický charakter voleb,“ doplnil Aslan.

On i jeho další kolegové akademici zdůrazňují, že svoboda projevit názor je zásadní a je nezbytné ji hájit. Stejně tak je na místě zastat se lidí, kteří tak činí a přicházejí kvůli tomu o svou svobodu. Shodnou se na tom akademici napříč republikou, od Brna přes Prahu až po Ústí nad Labem.

„Na akademické půdě by měly být dodržovány svoboda slova a šíření názorů. Je třeba nazývat věci pravými jmény a nelze akceptovat politické tlaky. Univerzity se nemohou stát ústavem pro výchovu vládní politiky,“ domnívá se Pavel Pešat z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, který petici také podepsal.

A proč vlastně byli uvězněni čtyři turečtí akademici? Protože v jiné petici vyzvali vládu tureckého prezidenta Erdogana, aby ukončila krvavé střety s Kurdy včetně Kurdské strany pracujících. Esra Mungan, Kivanç Ersoy, Meral Camci a sociolog Muzaffer Kaya zato strávili ve vězení více než měsíc. Po propuštění jim nebylo dovoleno vrátit se na univerzitu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…