Zprávy o změnách v rodinné politice potvrdila Radiožurnálu paní Gamálát, jež žije v chudinské čtvrti Káhiry. „Mám dva kluky a jednu holku,“ uvedla s tím, že víc dětí už nechce. Ona sama je přitom ze sedmi dětí, nikdy nechodila do školy, neumí číst ani psát. Samotné jí však záleží na tom, aby její tři děti vystudovaly. A právě i to je podle ní důvod, proč ubývá početných rodin. Rodiče totiž chtějí, aby se jejich děti učily v lepších školách, aby měli vůbec sílu je vychovat.
Moderní společnost v Egyptě podle všeho překonala i tradiční pojetí dětí jako pracovní síly. Ženy chodí do práce, například paní Gamálát uklízí studentské koleje.
Ke snížení porodnosti pak dochází nejen ve městech, ale i na egyptském venkově. „Můžu jim dát lepší výchovu,“ potvrzuje paní Sabrín, jež má tři děti. Sabrín však prozatím do práce nechodí, stará se o děti. Její manžel dokonce uvádí, že chtěli jen dvě děti, to třetí byl omyl. „Dřív byl život jednodušší a levnější. Moderní technologie všechno zkomplikovaly,“ uvádí Husajn. Proto je podle něj nyní třeba lepšího plánování.
Děti byly dříve brány jako pracovní síla v tradičním hospodářství. Dnes je ale zavedená povinná školní docházka, a tak se pohled na početné potomstvo mění. V zemi jsou k dostání také antikoncepční prostředky.
- Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef