V dnešní atmosféře Evropy se musíme stejně jako před sto lety strachovat o blaho naší země i občanů, varoval na Vítkově Václav Klaus

28.10.2018 14:14 | Zprávy

Na slavnostním shromáždění na Vítkově mimo jiné pronesli svou řeč předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a exprezident Václav Klaus.

V dnešní atmosféře Evropy se musíme stejně jako před sto lety strachovat o blaho naší země i občanů, varoval na Vítkově Václav Klaus
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Václav Klaus v pořadu Partiie FTV Prima.

„Proč slavíme dnes výročí státu, který již neexistuje? To je stejné, jako proč slavíme Vánoce, když je slaví většina našich občanů i ateisté. Ale i ateista si vzpomene, že před nedávnem existoval Ježíš Kristus. A i občané si dnes uvědomí, že žil někdo jako Tomáš Garrigue Masaryk. Važme si svátků, které máme. Dějiny jsou svědky časů, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti,“ citoval mimo jiné v úvodu Cicera Vodička. 

„Doba se mění, hrubneme. Je to velká chyba. Senzace, dehonestace... Ale měli bychom se vrátit k jistým pevným hodnotným základům,“ zdůraznil následně Vodička, jenž hovořil především o výchově naší mladé generace. 

Následně pohovořil exprezident Václav Klaus. „Letos je toto setkání mimořádně slavnostní,“ zdůraznil Klaus. K dnešnímu výročí jsou podle Klause organizovány stovky a tisíce shromáždění. „To je moc dobře. Nejsem si zcela jist s dostatečným domýšlením, které je před nás stavěno. V mnoha ohledech žijeme v nejpříznivější době naší stoleté historie,“ poznamenal Klaus. „Všechny peripetie, kterými jsme prošli, bychom měli brát jako pozitivum,“ dodal také Klaus.

„Česká republika je dnes úspěšnou a prosperující zemí, která žije v bezpečí, nečelí žádnému bezprostřednímu vnějšímu ohrožení. Před sto lety to bylo jiné,“ dodal Klaus. 

„Nezapomínejme na to, že žádná zahraniční akce nemůže vyhrát, pokud nemá dostatečnou domácí podporu. Převrat 28. října 1918 proběhl tady v Praze, u nás. Kritiků vzniku našeho původního státu bylo vždycky dost, ale žádnou realistickou alternativu nikdo nenabídl. Protože neexistovala. Myslí někdo vážně, že jsme se měli přimknout k Německu nebo Rakousku?“ zeptal se Klaus. 

„Dnes jsme účastníky nahrazování plodné a produktivní spolupráce členských států při procesu unifikace Evropy. Znovu se po nás pod nejrůznějšími záminkami chce, abychom se vzdávali rozhodování na základě velmi problematické hypotézy, že nám bude lépe, než když nám bude rozhodovat historické zátěže zbavená nadnárodní byrokracie. V dnešní atmosféře Evropy se stejně jako před sto lety musíme zamýšlet nad významem a smyslem našeho státu. I nyní se musíme o náš stát a blaho našich občanů strachovat,“ dodal Klaus závěrem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

22:06 Pravda o „eko“ plastech. Televizní legenda nepotěší fanatiky

„Dělají to, jen aby se cítili dobře,“ říká novinář John Stossel o environmentálních organizacích vyb…