V rozhovoru došlo na „chyby“ během privatizace, byť Klaus protestoval proti použití tohoto pojmu. Jmenoval například kampeličky. „Spousta lidí si vzpomněla na kampeličky z 1. republiky, moji prarodiče tam měli všechny svoje peníze. Vznik kampeliček byl nápad jedné lobbistické skupiny, bohužel z mé vlastní ODS, tažené jedním panem poslancem. My jsme jako vláda zásadně protestovali,“ uvedl Klaus. Ale Parlament, i přes nedoporučení, kampeličky schválil.
„To, že to vyvolalo obrovské problémy, a my jsme měli pravdu v naší kritice, je historicky nezajímavé. To se prostě stalo a tvrdí se pak – za Klause zkrachovaly kampeličky. Dneska říkat někomu, že Klaus byl zásadně proti a strašlivě se pohádal uvnitř své politické strany s lobbující skupinou poslanců kolem poslance Mandelíka, to se dnes špatně hodnotí,“ povzdychl si bývalý prezident.
Klaus se opřel také do těch, kteří kritizují privatizaci, prý jsou nadšeni, že fungují soukromé restaurace a obchody, firmy a služby. „To se muselo nějak provést. To byl historicky neznámý úkol, který jsme naprosto novátorsky a po nevyšlapaných cestičkách řešili. Takže chytrolínům, kteří si myslí, že by se něco mohlo udělat jinak, nevěřím. Muselo to být takto, a jestli se někomu nelíbí, že ten či onen vlastník zašantročil své, v privatizaci získané, majetky způsobem, který se nám nelíbí, to je věc úplně jiná,“ pravil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas