Vajgly a dámské vložky. Co chystá EU, aby bylo zase o něco líp

24.07.2018 4:43 | Zprávy

EU vyhlásila boj plastovému odpadu. Europarlament v lednu 2018 schválil Evropskou strategii proti plastovému odpadu. Podle ní mají být v roce 2030 veškeré plastové výrobky v EU recyklovány. K provedení strategie Evropská komise předložila do Rady ministrů životního prostředí směrnici o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí. Pokud by směrnice měla být v členských státech plně aplikována v podobě, jak navrhuje Brusel, znamenalo by to nutnost zřídit ve městech a obcích kromě zametačů i party „třídičů vajglů“. Do ulic by také měly být rozmístěny zvláštní kontejnery na samostatné vyhazování použitých dámských vložek.

Vajgly a dámské vložky. Co chystá EU, aby bylo zase o něco líp
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Světovým lídrem v třídění a recyklaci odpadu je Švýcarsko. Podle statistik Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Švýcaři roztřídí a znovu použijí 67 % odpadu produkovaného firmami i domácnostmi. Švýcarská ekonomika je již několik let zcela bezskládková.

V roce 1986 bylo ve Švýcarsku v referendu schváleno nové technické nařízení o odpadech. Jde o obdobu našeho odpadového zákona. Podle něj je od roku 1990 zcela zakázáno skládkování komunálního odpadu. Od roku 2000 je z průmyslového odpadu povoleno skladování pouze vyhořelého jaderného paliva ze čtyř tamních atomových elektráren. Zatím v meziskladech. A dočasné skladování v mezideponiích je povoleno pouze stavebním firmám, které takto mohou skládkovat stavební suť. Nejpozději do pěti let ji však musí znovu použít, např. při vyrovnávání terénu.

Všechny ostatní firmy mají zákonem zakázano vyvážet svůj odpad na skládky. Do starých skládek již řadu let není navážen žádný další odpad. U části z nich probíhá dodatečné „vytěžování“. Odpadky jsou znovu tříděny. Část strarého odpadu je znovu použita jako vstupní surovina po recyklaci. Zbytek je spálen v kombinovaných spalovnách. Ve Švýcarsku s 8 miliony obyvatel jich působí 31. Jsou postaveny u velkých měst. Kromě likvidace odpadu vyrábí i elektřinu a teplo a teplou vodu. To, co z odpadu nejde znovu použít, je spáleno a přeměněno na teplo a elektřinu. Recyklace se v posledních letech pohybuje přes 67 %. Což je světový unikát, který zemi helvétského kříže pomáhá šetřit nejen životní prostředí, ale i dovozy surovin. A tím i peníze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Kunštek

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…