Právní hodnocení bylo, že „Sněmovna musí vyslovit souhlas se žalobou na prezidenta republiky. Ale souhlas neznamená, že nedojde k posuzování obsahu návrhu,“ zdůraznila. Stejně tak senátoři posuzují prezidentovy kandidáty do Ústavního soudu, připomněla přítomnému Láskovi.
„Za skutky porušující ústavu vnímáme jeho postup při nejmenování ministrů,“ uvedla Valachová. O dalších skutcích má ČSSD pochybnost.
Posílení pravomocí prezidenta se netýká jeho moci nad vládou. Jsme parlamentní demokracií.
Ústavní žaloba tvrdí hrubé porušení ústavy. Přehled skutků ale připomíná spíše „telefonní seznam odlišných politických názorů“.
ČSSD vnímá ústavní žalobu jako krajní prostředek, když ostatní nástroje jsou vyčerpány. Jenže u skutků, o kterých má ČSSD pochybnost, se ale vždy předseda vlády rozhodl nevyužít ústavních možností. „Prezident a premiér jednali v politickém souladu. To je podstatné, protože na obranu ústavy má vystupovat předseda vlády,“ zdůraznila.
„Ústava se nechrání jen žalobami. Ústavní činitelé mají podle ústavy hlavně jednat,“ připomněla poslancům. Nebýt ČSSD, stalo by se podle Valachové standardem, že by se ministři jmenovali z vůle prezidenta republiky. „Hlavním aktérem, který trval na ústavním postupu prezidenta, byla vždy ČSSD,“ zdůraznila.
Myslí si, že skutky při jmenování ministrů prezident porušil ústavu. Shodují se na tom i ústavní autority.
„Parlamentní demokracie je pro ČSSD zásadní,“ zakončila své vystoupení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav