Vůbec poprvé od druhé světové války se česká policie zapojila do obstarávání důkazů o válečných zločinech. Ví podle Bradáčové skutečně česká justice, jak na to? „Není to otázka jen na českou justici, obecně napříč Evropou mladší generace nemají zkušenost se získáváním důkazů válečných zločinů. Dnešní stav technicky dává možnost sledovat válečné konflikty v téměř přímém přenosu,“ uvedla, že díky tomu v tomto válečném konfliktu existují důkazy, které by vyšetřovatelé ani státní zástupci rozhodně opatřit nemohli.
Přiblížila, co má potenciál u soudu jako důkaz obstát: „Je třeba si uvědomit, že prověřování tohoto typu trestných činů probíhá podle stejných zásad a pravidel trestního řízení jako v dobách mírových. Policie a státní zástupci jednotlivých států budou opatřovat důkazy. Za důkaz podle českého trestního řádu mohou sloužit výpovědi svědků přímých či nepřímých, dále listiny, které mohou svědčit o páchání trestných činů, ale jsou to i všechny elektronické komunikace, tzn. SMS zprávy, MMS zprávy, video- a audiohovory,“ vyjmenovala Bradáčová.
Všechny důkazy je podle jejích slov potřeba hodnotit v kontextu: „Platí zásada, že následek a jednání musejí být v nějaké kauzální souvislosti. To znamená, že důkazy musejí tvořit ucelený řetězec. Tedy obstarávání důkazů není nijak odlišné od situace, kdy monitorujete a sbíráte důkazy o trestném činu, jenž se odehrál na území České republiky. Ten základní rozdíl tedy je, že česká policie stejně jako čeští státní zástupci obstarávají důkazy o činech, které se odehrály mimo území České republiky,“ uvedla vrchní státní zástupkyně.
Policie tedy hledá svědectví i mezi ukrajinskými uprchlíky. „Česká policie a státní zástupci se snaží monitorovat a obstarávat důkazy od těch, kdo prchají z území Ukrajiny před válkou a mohou mít bezprostřední zkušenost nebo ji mají zprostředkovanou,“ dodala Bradáčová.
Řadu výše zmíněných důkazů podle Bradáčové policie již opatřila. „Mohu říci, že policie už opatřila řadu elektronických důkazů, dělá monitoring sociálních sítí, veřejného prostoru, koordinuje své kroky i s jinými státy. Kromě toho bude spuštěna kampaň po 25. květnu v té nejmasivnější podobě, tedy celospolečenského oslovení uprchlíků i elektronickou formou,“ uvedla, že česká policie již rozeslala dotazníky, s jejichž pomocí shání důkazy mezi oběťmi a svědky z Ukrajiny, kteří mají v Česku dočasnou ochranu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.