Ukrajina, v níž nyní zuří válečný konflikt, je významným vývozcem pšenice, slunečnicového oleje i kukuřice. V současné době je však vývoz do jisté míry pozastavený – stejně tak i z druhé strany konfliktu, z Ruska.
A již to hýbe světovými trhy – kdy například cena pšenice podle všeho stoupla o 21 procent, ječmene o 33 procent. V chudších zemích, kam se velká část surovin dováží, to může znamenat rovnou nedostatek potravin a hlad.
„Válka na Ukrajině znamená hlad v Africe,“ poznamenala například Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu.
„Nedá se ještě říct, jak moc tento rok klesne vývoz ukrajinské pšenice a slunečnicového oleje. Ukrajinci říkají, že podle nejlepšího scénáře exportují zemědělských produktů o pětinu méně. Mezinárodní rada pro obilí, se sídlem v Londýně, odhaduje, že Ukrajina tento rok vyveze o čtvrtinu méně, než očekávala před válkou,“ poznamenává k tomu DeníkN.
Problémem pak je i to, že zemědělci na Ukrajině, kteří se nacházejí mimo bojovou frontu, nemají dostatek pracovníků. Chybí prý i palivo do traktorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.