Vasil Mohorita už na plné pecky: Privatizace? Bylo to jinak. Kocáb hrál divadlo. A Michal Horáček by měl vědět, že...

16.11.2016 7:20 | Zprávy

Listopad '89, prezidentství Václava Havla, a dokonce i privatizace týmu kolem Václava Klause, to vše prý bylo připravováno KGB a lze v tom vidět velmi zřetelnou „ruskou stopu“. To prozradil v dalším obsáhlém rozhovoru deníku Blesk Vasil Mohorita. Někdejší šéf Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže v roce 1989 seděl u všech jednání vlády s opozicí a nyní se po 27 letech rozhodl prolomit mlčení.

Vasil Mohorita už na plné pecky: Privatizace? Bylo to jinak. Kocáb hrál divadlo. A Michal Horáček by měl vědět, že...
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

I přes to, že se jednalo o organizovanou akci, je Mohorita dodnes přesvědčen, že výběr Václava Havla jako nového prezidenta byl dobrým nápadem. „Myslím, že to bylo jediné správné rozhodnutí a nezměním na to názor. Ten, kdo to vymyslel, byl velmi chytrý,“ říká. Václav Havel podle něj vždy prokazoval, že k funkci hlavy státu i k provádění „mírného pokroku“ má ideální předpoklady.

Horší podle něj bylo, když se do věci vložili „absolutně nezničitelní rudí ekonomové“. Na mysli má skupinu kolem Prognostického ústavu v čele s Václavem Klausem. „Ti si nastolili ty svoje ekonomicko-politicko-strukturální vztahy,“ vzpomíná. Jejich akce, včetně privatizace, byly podle Mohority nepochybně řízeny z Moskvy. „A že to dělala KGB, o tom také nepochybuji,“ dodal.

Samotné předání moci v listopadu 1989 bylo podle něj dokonale naaranžované. O jednáních, která tehdy probíhala, říká: „To bylo pro tisk. Všechno bylo jasné.“ Vysmál se i názoru dnešního prezidentského kandidáta Michala Horáčka, který vždy tvrdil, že on a Michael Kocáb se svou iniciativou Most zorganizovali jednání premiéra Ladislava Adamce s opozičním Občanským fórem. „Už by mohl vědět, že oni do toho byli také vmanipulováni,“ myslí si. On sám prý jako šéf ÚV SSM při jejich „zprostředkování“ vydatně asistoval (Horáček byl tehdy redaktorem týdeníku Mladý svět, který Mohoritův ÚV SSM vydával, pozn. PL). „Myslím, že teď už to musí vědět i Horáček, když má půl miliardy a umí přemýšlet,“ dodává.

Ještě dnes jsou podle Mohority mocní a bohatí lidé této země pod vlivem mocných skupin z Východu. Kdo je pod čím vlivem, je však prý velmi těžké říci a on, který se v jejich prostředí nepohybuje, si to netroufá určit.

Pokud jde o prezidenty Klause a Zemana, které jejich odpůrci s oblibou označují za ovládané z Východu, Mohorita si nemyslí, že by zrovna tihle dva byli nějakou elitou. „Mně ti dva připadali jako ti dva písaři ze seriálu,“ říká. Když prý ještě v roce 1990 jako poslanec řekl médiím, že Klaus a Zeman jsou jen narcisové, tak to hned schytal. „Protože jsem se asi někomu do něčeho pletl,“ myslí si.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…