Ekonom Lukáš Kovanda rozebral čísla aktualizovaného průzkumu on-line obchodníka s potravinami Košík.cz. Došel k závěru, že Češi zaplatí za letošní Velikonoce v průměru o 6 % více než loni. Kovanda spočítal, že Češi letos za Velikonoce, konkrétně za pohoštění a koledu, utratí v průměru zhruba 3200 korun. Před rokem to bylo 3020 korun. „Takové navýšení překonává aktuální, únorovou meziroční inflaci, čítající 2,7 procenta, o zhruba 3,3 procentního bodu. Meziroční inflace v oblasti potravin v únoru činila 4,4 procenta,“ upozorňuje Kovanda. Velikonoce jsou pro obchodníky třetí nejdůležitější svátek po Vánocích a Novém roku.
Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?Anketa
Srovnání velikonočních nákupů. Zdroj: Lukáš Kovanda
Loňské velikonoční svátky vyšly Čechy daleko levněji. Lukáš Kovanda provedl i před rokem stejné výpočty a došel k závěru, že to byly druhé nejlevnější Velikonoce v historii. Letos se kvůli dražším vstupům na zdražování chystají i pekaři. Růst cen vejce, másla, čokolády a dalších surovin pocítí lidé u pokladen, stejně jako růst mezd v pekárenském průmyslu. „Řada nákladů neklesla na předválečnou úroveň. Zdražují veškeré vstupní suroviny. Raketově rostou poplatky za obaly a odpady, připočíst lze i rostoucí náklady na mzdy,“ uvedl pro ČTK mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek. Největší nárůst cen mohou zákazníci očekávat u vajec. Běžná cena za plato s deseti kusy je dnes v obchodech 69 korun, jak uvádí cenový portál Kupi.cz. Minulý měsíc stála vejce ještě kolem 60 korun a loni touto dobou se dala pořídit kolem pouhých 45 korun, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Vajec je na trhu nedostatek i kvůli ptačí chřipce, která snížila jejich množství v okolních státech. Jak řekl Novinkám.cz agrární analytik Petr Havel, obchodníci mohou v období Velikonoc lákat zákazníky na zlevněná vejce.
Zdraží i velikonoční sladkosti. Kupi.cz poukazuje na divoký nárůst cen čokoládových zajíčků domácí výroby od čokoládoven Orion. Loni stál zajíček s lentilkami o váze 85 gramů 42,90 korun a v akci 35,60 korun. Letos chtějí obchodníci 89,90 korun a v akci 59,90 korun. Luxusní „zlatý“ čokoládový zajíček od švýcarské čokoládovny Lindt váží 50 gramů. Vloni před Velikonocemi za něj podle srovnavače cen Heureka platili zákazníci 49 korun. Dnes jsou ceny daleko vyšší. Řetězec Billa zajíčka prodává za 70 korun, Albert za něj chce stovku. Dají se ale najít i sladkosti, které si drží stabilní cenu. Vajíčko Kinder Surprise najdou zákazníci napříč obchody za ceny kolem 30 korun.
Premiér Petr Fiala přitom vloni v létě oznámil, že ceny potravin klesají v Česku nejvíce ze zemí OECD. „Inflace klesá, rostou reálné mzdy a ekonomika je opět na vzestupu. Čísla a data to potvrzují,“ říká Fiala voličům skrze sociální síť X.
Pro ParlamentníListy.cz se k cenám potravin vyjádřila ekonomka Ilona Švihlíková. „Z indexu cen potravin podle FAO vyplývá, že rostou světovou ceny cukru, rostlinných olejů a mléčných výrobků. Když se podíváme do ČR, tak zjistíme, že index cen zemědělských výrobců meziročně vzrostl o více než 9 %. Jsou ovšem velké rozdíly mezi produkty, vidíme velké nárůsty u vajec, mléka, olejnin a ovoce,“ říká.
A pokračuje: „Za každým nárůstem je nějaký specifický mix důvodů. V případě inflace jako takové je zřejmé, že inflační tlaky v ekonomice jsou stále přítomny. Jednak se týkají právě potravin, ale velký dlouhodobý problém se týká cen energií – situace neudržitelné energetické politiky EU stále trvá.
V neposlední řadě je třeba pamatovat na to, že lidé nakupují za ceny – nikoliv za přírůstky cen, která vyjadřuje aktuální míra inflace. Kompenzace v oblasti mezd bude ještě nějakou dobu trvat (opět s velkými rozdíly mezi jednotlivými sektory). V drtivé většině případů se tak ‚radujeme‘ nad tím, že ceny zboží rostou pomaleji než v letech 2022-23, ale už ne nad tím, že by snad začaly klesat...“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.